Piton yılanından insan çıktı

Yerel polisin açıklamalarına göre, Akbar adındaki kayıp bir Endonezyalı adam, bir piton yılanının karnında ölü olarak bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yerel polisin açıklamalarına göre, Akbar adındaki kayıp bir Endonezyalı adam, bir piton yılanının karnında ölü olarak bulundu. Akbar geçtiğimiz pazar günü palmiye yağı toplamak için gittiği Sulawesi adasında kayboldu. 25 yaşındaki adamı arayan polis, dev bir yılanla karşılaştı ve yılanın adamı yutmuş olabileceğinden şüphelendi.

Ağlı piton olarak bilinen yılanın boyunun 7 metre olduğu belirtildi. Yılanı yakalayıp karnını kesen ekipler adamın cansız vücuduyla karşılaştı. Polis yılanın uzun bir bıçakla kesildiği anı videoya kaydetti. Adam, kıyafetleriyle birlikte yutulmuş olarak bulundu.

Dünyanın en uzun sürüngenlerinden

Ağlı pitonlar dünyanın en uzun sürüngenleri arasında yer alıyor ve kurbanlarını yutmadan önce boğarak öldürüyorlar. Nadiren insanlara saldırdıkları görülen pitonların küçük çocukları ya da hayvanları yedikleri biliniyor.

Batı Sulawesi bölgesinden Mashura adlı bir sözcü, BBC Endonezya’ya yaptığı açıklamada, köylülerin Akbar’ın 24 saattir kayıp olduğunu bildirdiğini söyledi. Polis daha sonra bir araştırma yaparak ailenin palmiye çiftliğinin yakınlarında yılanı gördü.

Mashura olayı şöyle anlatıyor: “Polis adamı bulamadı ancak köylüler bir çukurda hareketsiz yatan yılanı fark etti. Yılanın Akbar’ı yutmuş olabileceğinden şüphelendiler. Yılanı kestiklerinde Akbar’ı buldular.” Köyün yöneticisi Salubiro Junaidi ise The Jakarta Post’a şunları söyledi: “İnsanlar Akbar’ın kaybolduğu gece palmiye korusundan çığlıklar duyduklarını belirtiyor. Yılan yakalandığında, Akbar’ın giydiği botların hayvanın karnında açıkça görülebildiğini fark ettik. Yılanın karnını açtığımızda Akbar çoktan yaşamını yitirmişti.”

Normalde yaban domuzu ve köpek yiyor

Brawijaya Üniversitesinden Nia Kurniawan, BBC Endonezya’ya, bu boyuttaki bir pitonun yaban domuzu ya da vahşi köpekler gibi büyük avların peşinden gideceğini söyledi.  Kurniawan, normalde insan yerleşimlerinden uzak durmayı tercih eden ağlı pitonların palmiye yağı çiftliklerinde yaban domuzu, primat ya da köpek avlamak için gezindiğini ifade etti.

Boyu 10 metrenin üzerine çıkabilen ağlı pitonlar dünyanın en uzun yılanları olarak biliniyor. Şimdiye dek yakalanan en uzun ağlı piton 7,6 metre uzunluğuyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na kaydedildi. Ormanlık alanlarda yaşayan sürüngen aslında insanlardan korkuyor ve nadiren görülüyor. Endonzeyalılar bu hayvana kutsal gözüyle bakıyor.

Kaynak: BBC

Yerel polisin açıklamalarına göre, Akbar adındaki kayıp bir Endonezyalı adam, bir piton yılanının karnında ölü olarak bulundu. Akbar geçtiğimiz pazar günü palmiye yağı toplamak için gittiği Sulawesi adasında kayboldu. 25 yaşındaki adamı arayan polis, dev bir yılanla karşılaştı ve yılanın adamı yutmuş olabileceğinden şüphelendi. Ağlı piton olarak bilinen yılanın boyunun 7 metre olduğu belirtildi. Yılanı yakalayıp karnını kesen ekipler adamın cansız vücuduyla karşılaştı. Polis yılanın uzun bir bıçakla kesildiği anı videoya kaydetti. Adam, kıyafetleriyle birlikte yutulmuş olarak bulundu.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği