Merdiven çıkabilen robot yılan

Kyoto Üniversitesi ve Electro-Communications Üniversitesinin iş birliği ile hazırlanan yılan şeklindeki robot merdiven tırmanabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotların ‘korkunçluğunu’ abartmaya biraz meyilli gibiyiz. Boston Dynamics’in robotu ters takla atmayı ya da engellerden atlamayı öğrendiğinde robotların devrim yaptığı ve dünyayı ele geçirdiği senaryolardan bahsetmeye başlıyoruz. Ama gerçekten ne kadar kötü olabilir ki?

Mesela merdiven tırmanmayı öğrenmiş robot bir yılan nasıl? Yeterince korkutucu mu? Bu cihaz Kyoto Üniversitesi ve Electro-Communications Üniversitesinin iş birliği ile hazırlandı.

Yeni bir hareket yöntemi

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen IEEE/RJS Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda tanıtılan robotu geliştiren ekip robotla ilgili şunları söylüyor:

Pürüzsüz dış yüzeye sahip yılan şeklinde bir robot için bir merdiven tırmanma yöntemi sunuyoruz. Basit şekilleri birleştirerek  yılan robotun hedef şeklini belirleyen bir hareket tasarım yöntemi kullanarak yılan için yepyeni bir hareket tarzı tasarlıyoruz. Tırmanma hareketi, kaydırma kontrolü ve buna bağlı olarak merdivendeki bir sonraki basamağı kavramak için gerekli hareket ile sağlanıyor.

Bu robotun geliştirilme amacı, özellikle felaket durumlarında, insanların ulaşamayacağı noktalara erişebilmeyi sağlamak.

Kaynak: CNET

Kyoto Üniversitesi ve Electro-Communications Üniversitesinin iş birliği ile hazırlanan yılan şeklindeki robot merdiven tırmanabiliyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen IEEE/RJS Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı'nda tanıtılan robot arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak için geliştirildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği