ABD’de dişi bir anakonda çiftleşme olmadan doğum yaptı

Yeşil anakonda bebeklerinin partenogenez denilen "son derece nadir bir üreme stratejisi" ile doğdukları DNA testi ile doğrulandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Boston şehrinde bulunan New England Akvaryumu’ndaki 8 yaşındaki bir anakonda, geçtiğimiz Ocak ayında doğum yapmıştı, ancak yeni doğan yavruların sıradan bebekler olmadıkları ortaya çıktı zira anne anakondanın yaşadığı alanda sadece yetişkin dişi yılanlar bulunuyor, bu da yavruların cinsel birleşme olmadan döllendiklerini gösteriyor.

Geçtiğimiz Perşembe akvaryumun yaptığı açıklamada, yapılan DNA testi, altmışar santim uzunluğundaki yeşil anakonda bebeklerinin partenogenez denilen “son derece nadir bir üreme stratejisi” ile doğduklarını doğruladı. Partenogenez kelimesi Yunanca ”bakire doğum” anlamına geliyor.  Bitki ve böcek dünyasında daha yaygın olan bu süreç, dişi bir organizmanın bir erkek döllemesi olmadan kendini çoğaltmasına izin veriyor. Bu yeşil anakondalar arasında bilinen ikinci doğrulanmış partenogenez vakası; ilki Birleşik Devletler’de yer alan bir hayvanat bahçesinde 2014 yılında gözlemlenmişti.

Yavrular annelerinin birer ‘’klonu’’

Yeni doğan yılanlar, personel tarafından akvaryumun yağmur ormanı bölümünde bulunmuş. Anna adındaki 10 metrelik anne yılanının aslında üç bebek doğurduğu ancak bir tanesinin birkaç gün sonra öldüğü, iki tanesinin de şu anki sağlığının çok iyi olduğu bildiriliyor.

Yavruların haftada bir kez yemek yedikleri ve düzenli olarak sağlık testinden geçmelerinin kolaylaşması adına insanlara alışmaları için her gün kucakta taşındıkları belirtiliyor. Anne yılanın DNA’sının birer kopyası olan yavruların farklı karakterleri olduğu da belirtilenler arasında. Zayıf olan yavrunun sakin, kilolu olanın ise daha maceracı olduğu söyleniyor.

Kaynak: CBC News

ABD’nin Boston şehrinde bulunan New England Akvaryumu’ndaki 8 yaşındaki bir anakonda, geçtiğimiz Ocak ayında doğum yapmıştı, ancak yeni doğan yavruların sıradan bebekler olmadıkları ortaya çıktı zira anne anakondanın yaşadığı alanda sadece yetişkin dişi yılanlar bulunuyor, bu da yavruların cinsel birleşme olmadan döllendiklerini gösteriyor. Geçtiğimiz Perşembe akvaryumun yaptığı açıklamada, yapılan DNA testi, altmışar santim uzunluğundaki yeşil anakonda bebeklerinin partenogenez denilen "son derece nadir bir üreme stratejisi" ile doğdukları doğruladı. Partenogenez kelimesi Yunanca ''bakire doğum'' anlamına geliyor.  

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği