Haftanın Özeti: 127

27 Mart - 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

ABD bankası [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Wells Fargo ülke genelindeki 13 bin ATM’nin kartsız olarak kullanılabileceğini bildirdi.[/inlinetweet] Şirketin müşterileri ATM cihazlarına kart yerleştirmek yerine, tek seferlik kodlar kullanacak. Kullanıcılar bunun için mobil uygulamadan yararlanacak.

Akıllı telefonundan mobil uygulamaya giriş yapan kullanıcı sekiz haneli bir kod alacak.

Venezüella’daki geliştiriciler ekonomiyi canlandırmak için Bitcoin’e dönüştürülebilen bir tür internet geyiği Pepe the Frog kartlarını kullanıyor. Aslında kocaman bir şaka olarak ortaya çıkan, daha sonradan ise koleksiyon kartlarına dönüşen nadir Pepe kartları, son zamanlarda dijital ticaret aracına dönüşmüş durumda. Şu anda Venezüellalı geliştiriciler, dijital para harcamasının yerini almış olan Pepe’ler ile Hearthstone ve Pokemon gibi kart oyunlarına benzeyen bir oyun üzerinde çalışıyorlar.

Herkesin Pepe’si kendine!

Dünya genelinde yaşanan mülteci krizlerine çözüm üretmek için en çok çabalayanların İskandinav ülkeleri ve girişimleri olduğu biliniyor. Bu girişimlerden biri olan Finlandiya / Helsinki merkezli dijital ödemeler üzerine kurulu şirket MONI, Finlandiya Göçmenlik Hizmeti‘nden aldığı destekle ön ödemeli kartlarını mültecilere dağıtmaya başladı. Mültecilere kendi hesaplarını yönetme olanağı tanıyan MONI, bir adım daha ileri giderek kullanıcı arayüzünü Arapça, Farsça ve Somalice olmasını da sağladı. Özellikle son dönemde ‘kırılgan gruplara’ yönelen ekonomik gelişmelerin hepsi olumlu sonuçlar doğuruyor. 

Avustralya Merkez Bankası bu yıl New Payment Platform (NPP) adlı yeni bir sistemi devreye geçirmek için hazırlıklarını yapıyor. NPP, ödeyici veya alacaklı farklı bankaların üyesi olsa bile paranın neredeyse anında aktarılabilmesini sağlayan bir teknoloji. Ayrıca bankaların müşterileri teşvik etmek için kendi ödeme servislerini yaratması öngörülüyor. Görünen o ki Avustralya da nakitsiz yaşamı yakın zamanda denemeye başlayacak.

Twitter’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Jack Dorsey’nin sahibi olduğu finansal hizmet [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Square, Kanada, Japonya, Avustralya ve ABD’nin ardından şimdi de İngiltere’de hizmet vermeye başlıyor.[/inlinetweet] Square bağımsız tüccarların kredi kartı ödemeleri almasına yardımcı oluyor. Şirketin CEO’su Jack Dorsey, Square’i kurma amaçlarının küçük işletmeleri güçlendirmek olduğunu söylüyor. İngiltere’de müşterilerin yüzde 70’i kartla ödeme yapmayı tercih ediyor. Ancak tahminlere göre ülkedeki 5,4 milyon küçük işletmenin yarısı kartla ödeme kabul etmiyor.

Bank Innovation’da yer alan bir yazıda finans teknolojilerinin geleceği ele alındı. Buna göre, erken dönemini yaşayan girişimler artık fintek şirketleriyle ortaklık kurmayı tercih ediyor. İşverenler, çalışanlarının üzerindeki finansal baskıyı azaltmak konusunda eskiye göre daha özenli. Bu noktada fintekler, işverenlere danışmanlık yapmak konusunda ideal bir pozisyonda. Finansal planlama danışmanlığı benzeri hizmetlerde çalışanlar için en az sağlık sigortası kadar önemli bir ayrıcalık. Girişimlerin, çalışanlarına fintek şirketleri sayesinde sağladığı avantajlar, tüm tarafların kazançlı çıkmasını sağlıyor. Şimdiden birçok fintek, işverenlerle kurulacak ortaklık arayışına girdi.

Bankaların dolaylı olarak belirli şirketlerin çalışanlarına avantajlar sağladığını görüyoruz, ancak şimdilik fintekler alanı domine etmiş görünüyor.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği