Haftanın Özeti: 248

22 - 28 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Microsoft’un bu zamana kadarki HoloLens gösterimleri pek etkileyici olmamıştı ancak şirketin Inspire etkinliğinde yapılan yeni gösteri diğerlerinden çok daha farklıydı. Vücut ve ses yakalama teknolojilerini, Azure Yapay Zeka hizmetlerini ve HoloLens’i bir araya getiren Microsoft; Azure Pazarlama Başkan Yardımcısı Julia White’ın hologramını oluşturdu. Julia White Japonca bilmemesine rağmen hologramı açılış konuşmasını Japonca konuşarak yaptı. Demoda gördüğümüz şekilde çalıştığını farz edersek, bu teknoloji muazzam potansiyele sahip. Düzgün çalışan bir üç boyutlu derinlik tarama kamerası ve yapay zeka destekli çeviri araçlarıyla donanan herhangi bir konuşmacı, istediği dilde konuşma yapabilir. Bir açılış konuşması önceden kaydedilip 30 farklı dilde aynı anda gösterilebilir.

Molon Labe Seating şirketi, beş yıllık bir çalışmanın ardından S1 adı verilen yeni bir uçak koltuğu geliştirdi. Birkaç saatlik uçuşlarda kullanılması planlanan S1 orta sırada yer alacak ve koridordaki ya da pencere kenarındaki koltuklara kıyasla biraz daha kısa ve geride olacak. S1’in genişliği de 7 cm kadar daha fazla. Böylece orta koltukta oturan yolcu sıradan orta koltuklara kıyasla biraz daha rahat olacak. S1’in tasarımı, uçak yolculuklarında yaşanan dirsek kavgalarını da sonlandıracak gibi duruyor. Çünkü koridor ve pencere kenarındaki yolcular dirseklerini kolçağın ön tarafına koyarken yapısı gereği biraz arkada duran orta koltuktaki yolcu kolçağın arka tarafını kullanmış olacak. S1’i kullanışlı kılan bir diğer detay ise uçağa binme veya inme aşamalarında koridor tarafındaki koltuğun orta koltuğun önüne doğru kayabilmesi. Böylece koridor genişlemiş oluyor ve yolcular uçağa daha hızlı binip inebiliyor. Geçen ay ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay alan bu yenilikçi koltuk, 2020 yılının sonuna dek ismi açıklanmayan bir havayolu şirketine ait 50 uçağa yerleştirilecek.

Yakın zamanda Virgin Hyperloop adlı hızyuvar şirketinden yapılan bir açıklamayla, Suudi Arabistan’da Cidde’nin kuzeyine 35 kilometre uzunluğunda bir hızyuvar hattı inşa edileceği duyuruldu. Bu sayede normalde 10 saatten fazla süren Riyad-Cidde yolculuğu 76 dakikaya inecek. Hızyuvar, sıradan bir trenden on kat daha hızlı şekilde yolcu ya da kargo taşıyabilen bir ulaşım konsepti ancak hızyuvarla ulaşımının gerçek hayata uygulanabilir bir konsept olduğundan şüphe duyanlar var. Virgin Hyperloop bu projeyi hayata geçirerek endişelere yanıt vermeyi amaçlıyor.

Dünyanın en büyük ikinci kamyon üreticisi Volvo, geçtiğimiz ay otonom sürüş özellikli kamyonlarda kullanılmak üzere yapay zeka geliştirmek amacıyla Nvidia ile iş birliği yaptığını açıklamıştı. Şirket şimdi de elektrikli kamyonlarına batarya sağlaması için Samsung ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Şirket ayrıca bu yıl durağan geçmesini beklediği piyasanın özellikle Avrupa ve ABD’de beklenenden daha hareketli olduğunu ifade ederek yıl sonu gelir beklentilerini yükseltti. Uzun vadede ise kamyon piyasasının doyuma ulaştığı düşünülüyor ve kamyon üreticilerinin şirketlere filolarını yenilemek için inovasyon sunması gerekiyor. Bu sebeple Volvo’nun Nvidia ve Samsung ile yaptığı anlaşmalar önem taşıyor. Şirketin otonom elektrikli kamyonları, piyasayı yeniden hareketlendirebilecek inovasyonu sağlayabilir.

Kamyon piyasasında Volvo’nun işleri yolunda gidiyor ama şirket otomobilleri konusunda bu hafta önemli bir sorunla karşı karşıya kaldı. Volvo’nun 2014-2019 yılları arasında sattığı S60, S80, S90, V40, V60, V70, V90, XC60 ve XC9 modellerinde, dizel motorda bulunan bir parçadaki hata sebebiyle araçların alev alma tehlikesi taşıdığı belirlendi. Volvo bu sebeple dünya çapında 500 bin aracı geri çağırdı. Şirket araç sahiplerine, araçlarını kullanmanın güvenli olduğunu ancak motordan güç alamama ya da motor kontrol ışığının yanıp sönmesi gibi durumlarda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Volvo, bugüne kadar araçlarının bu hata sebebiyle herhangi bir kaza yaşamadığını belirtti.

Hyundai, Sonata modelinin hibrit versiyonuna güneş enerjili çatı ekledi. Bu sayede araç güneşte kaldığı sürece elektrik bataryalarını şarj ediyor. Şirket, günde 6 saat güneş gören bir aracın yılda 1300 km fazladan yol kat edebileceğini söylüyor. Bu mesafe çok fazla olmasa da aracın daha az karbon salınımı yapmasını sağlaması bakımından önemli. Ayrıca elektrikli araçlar çalışmazken bataryanın kendi kendine azalması sorunu da bu şekilde çözülmüş oluyor.

Tesla satış rakamlarına bakıldığında iyi bir ikinci çeyrek geçirdi ancak şirket yine de zarar etmekten kurtulamadı. Tesla cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 59 artırarak toplamda 6, 25 milyar Dolar elde etti ancak yine de 408 milyon Dolar zarar etmekten kurtulamadı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirket 718 milyon Dolar zarar etmişti. Yani zararda bir azalma mevcut. Tesla CEO’su Elon Musk şirketin içinde bulunduğumuz üçüncü çeyrekte kar ve zararını eşitleyeceğini ve yılın son çeyreğinde kara geçeceğini söylüyor. Musk ayrıca araçlara yönelik talebin de yüksek olduğunu belirtti. Tesla önümüzdeki dönemde bir tane Çin’de bir tane de Avrupa’da araç fabrikası kurmak istiyor. Şirket gelirinin çoğunu yeni yatırımlara harcadığı için kar etmekte zorlanıyor ancak Musk Tesla’nın katlanarak büyüdüğünü söylüyor ve gelecekten umutlu görünüyor.

Bebeklerin uyku düzenini gözlemleyen ve idrar yaptıkları anları takip eden akıllı bebek bezi geliştirildi. Lumi adı verilen bu yeni akıllı bebek bezinin içinde bir adet kablosuz monitör görevi gören Logitech kamera ve verileri kaydeden bir uygulama var. Her bir aktivite sensörü, bezin üzerindeki cırt cırt bantlı kısma kolayca yapışıyor ve üç ay civarında kullanılabiliyor. Sensörler, bezin dış kısmındaki mavi ıslaklık şeridinin ne kadar ıslak olduğunu tespit ediyor. Alınan veriler uygulamaya gönderiliyor. Yüksek çözünürlüklü ve geniş açılı bir kamera olan Logitech kamerasında gece görüşü ve iki yönlü ses özelliği var. Böylece ebeveynler bebeklerini her an takip edebiliyor. ABD’de sonbaharda satışa çıkacak akıllı bebek bezinin fiyatının sıradan bebek bezlerinden çok farklı olmayacağı belirtildi. Bu yeni akıllı bebek bezi, Pampers (Türkiye’deki adı Prima) tarafından satılacak.

Sony, Reon Pocket adını verdiği serinletici bir giyilebilir cihaz geliştiriyor. Şu anda kitle fonlaması aşamasındaki Reon Pocket, özel olarak üretilen bir tişörtün omurganın üst kısmına denk gelen yerine yapılan cebe yerleştirilen, garaj kumandası büyüklüğünde bir cihaz. Cihazı iOS ya da Android işletim sistemli telefonunuzla kontrol edebiliyorsunuz. 2 saatte tam şarj olabilen cihazın bataryası 24 saat dayanıyor. Cihazla yüzlerce kez deneme yapan Sony, Reon Pocket’ın vücudu 13 derece serinletebildiğini söylüyor. Soğuk günlerde de kullanılabileceği belirtilen cihaz, vücudu 8 derece ısıtabiliyor. Reon Pocket’ın kitle fonlama sayfasındaki başlangıç fiyatı 129 Dolar civarında. Bir de daha düşük özellikli ve daha ucuz Reon Pocket Light mevcut. Onun fiyatı ise 117 Dolar.

Indiegogo kampanyasıyla fon toplayan akıllı sehpa Coosno, kahve sehpası gibi basit eşyaların bile teknolojik gelişmelere açık olduğuna işaret ediyor. Bu akıllı sehpa, bir adet mini buzdolabı, ses komutu, kablolu/kablosuz şarj özelliği, Google Home akıllı ev asistanı gibi teknolojilerle donatıldı. Ses komutu veya akıllı telefon uygulaması kullanarak sehpanın içindeki buzdolabını açabiliyor, telefonunuzda çalan müziği sehpaya aktarabiliyor ve Google Home kullanarak yapabildiğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Şu ana dek 165 bin Dolar’dan fazla fon toplamayı başaran Coosno’nun ev ve bar modeli olmak üzere iki farklı boyutu mevcut. Eğer şimdi kampanyaya katılırsanız küçük olan ev modelini 299 Dolar’a alabiliyorsunuz. Bu modelin perakende satış fiyatı 799 Dolar olarak belirlendi.

Apollo 11 uzay aracının Ay’a inişinin 50. yıl dönümü şerefine üretilen eserlere LEGO’nun gerçek boyutlu Buzz Aldrin modeli de katıldı. Tamamlanması 300 saat kadar süren modelde 44 bin 51 tane lego parçası kullanıldı. Buzz Aldrin’in Ay yüzeyinde yürürken çekilen meşhur fotoğrafı örnek alınarak yapılan model o kadar detaylı ki Neil Armstrong’un yansımasını bile görüyoruz. 10 tane lego ustasından oluşan bir ekip tarafından yapılan Buzz Aldrin modelinde hiçbir detay gözden kaçırılmadı. Çeşitli renklerde lego parçaları kullanılan modelde kırmızı ve mavi renkli lego parçalarıyla Aldrin’in sol omzuna Amerikan bayrağı, bacaklarına ise gri renkli legolarla Ay tozu detayları işlendi.

Pensilvanya Üniversitesi’ndeki ModLab’de çalışan araştırmacılar, SMORES-EP adlı modüler robotlar geliştirdi. Her bir köşesinde tekerlekler bulunan bu robotlar, herhangi bir yönde hareket edebiliyor ve birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar. Her bir modülde dört adet bağlantı parçası mevcut. Bu sayede iki modüler robot 17 farklı şekilde birbirine bağlanabiliyor. Böylece birden fazla modüler robot bir araya gelip daha büyük ve karmaşık yapılı bir robot oluşturuyor. Modüler robotlar uzay görevlerinde veya afet durumlarında kullanılabileceği gibi bedensel engelli kişiler için protez görevi görmesi de mümkün.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Ceviz kırmak için taş arayan çocuğun yanında çekiç olması ? :))))) Çin’de insanlar niye ayda 1 dolara çalıştırılıyor anladım

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: