Microsoft’un çeviri yapabilen hologramı

Microsoft, başarılı bir HoloLens gösterimi gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un bu zamana kadarki HoloLens gösterimleri pek etkileyici olmamıştı ancak şirketin Inspire etkinliğinde yapılan yeni gösteri diğerlerinden çok daha farklıydı. Vücut ve ses yakalama teknolojilerini; Azure Yapay Zeka hizmetlerini ve HoloLens’i bir araya getiren Microsoft, Azure Pazarlama Başkan Yardımcısı Julia White’ın hologramını oluşturdu. Julia White Japonca bilmemesine rağmen hologramı açılış konuşmasını Japonca konuşarak yaptı.

 

Yukarıdaki videoda, Julia White’ı bir adet HoloLens başlığı takarken görüyoruz. “Kendi mini versiyonumu elimde tutuyorum.” diye konuşmaya başlayan White’ın hologramı büyüyüp bilgisayar tarafından Japoncaya tercüme edilen konuşmayı yapmaya başlıyor.

Demoda gördüğümüz şekilde çalıştığını farz edersek, bu teknoloji muazzam potansiyellere sahip. Düzgün çalışan bir üç boyutlu derinlik tarama kamerası ve yapay zeka destekli çeviri araçlarıyla donanan herhangi bir konuşmacı, istediği dilde konuşma yapabilir. Bir açılış konuşması önceden kaydedilip 30 farklı dilde aynı anda gösterilebilir. Bu teknolojinin kötü amaçlarla kullanılması da mümkün elbette. Mesela; hologramı oluşturulan kişinin söylemediği sözleri ya da yapmadığı hareketleri yapmış gibi aktarmak. Microsoft’un bu konsepti kendi karma gerçeklik başlığına dahil edip etmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak  benzer vücut tarama teknolojilerinin yakın zamanda yeni nesil akıllı telefonlarda yer alması bekleniyor.

Kaynak: Venture Beat

Microsoft'un bu zamana kadarki HoloLens gösterimleri pek etkileyici olmamıştı ancak şirketin Inspire etkinliğinde yapılan yeni gösteri diğerlerinden çok daha farklıydı. Vücut ve ses yakalama teknolojilerini; Azure Yapay Zeka hizmetlerini ve HoloLens'i bir araya getiren Microsoft, Azure Pazarlama Başkan Yardımcısı Julia White'ın hologramını oluşturdu. Julia White Japonca bilmemesine rağmen hologramı açılış konuşmasını Japonca konuşarak yaptı. Demoda gördüğümüz şekilde çalıştığını farz edersek, bu teknoloji muazzam potansiyellere sahip. Düzgün çalışan bir üç boyutlu derinlik tarama kamerası ve yapay zeka destekli çeviri araçlarıyla donanan herhangi bir konuşmacı, istediği dilde konuşma yapabilir. Bir açılış konuşması önceden kaydedilip 30 farklı dilde aynı anda gösterilebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği