Microsoft ilk HoloLens’leri gönderiyor

Microsoft 3000 dolarlık Hololens Geliştirme Kiti için ön siparişleri almaya başladı. İlk seri 30 Mart’ta gönderilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, sanal gerçeklik ile çevremizdeki dünyayı birleştiren cihazı HoloLens’i ilk kez tanıttığında hepimiz bunun, şirketin popülaritesini artıracak havalı bir gösteriden çok daha fazlası olduğunu tahmin etmiştik. O gösteri artık evlerimize girmeye başlayacak. Microsoft, kendisine daha önceden başvuran geliştiricilere ilk HoloLens’leri bu ayın sonunda göndermeye başlayacağını açıkladı.

HoloLens’in geliştirici deneme kiti, Microsoft’tan davetiye almış olan ABD ve Kanada’daki geliştiricilere 3000 dolara satılacak. Bu satışların sıradan tüketiciler için olmadığını belirtmekte fayda var. Microsoft son bir kaç aydır konuyla ilgilenen geliştiricilerden başvurular topluyordu. Bugün ise o geliştiricilerin arasından bazılarına, ürünü satın alabilmeleri için davetiye gönderecek.

Deneme kitlerinin bir kaç seri halinde gönderileceğini açıklayan Microsoft, cihazla ilgilenen geliştiricileri, önümüzdeki aylarda gönderilecek olan seriler için başvurmaya davet ediyor.

HoloLens’in 64 GB belleği ve 2 GB RAM’i olacağı belirtildi. Cihazın şarjının 2-3 saatlik kullanıma ya da 2 hafta beklemeye uygun olduğunu belirten Microsoft, cihazda hem Intel 32-bit mikromimari işlemci hem de Microsoft’un geliştirdiği “Holografik İşlem Ünitesi” (HPU) olacağını belirtti.

Ayrıca cihazda pek çok sensör, mikrofon ve kamera bulunuyor. HPU, HoloLens üzerindeki tüm sensörlerden gelen veriyi toplayıp anında ekrana yansıtıyor. Bu ekranın da “holografik çözünürlük” sağlayacak 2.3 milyon ışık noktası bulunan, 2 adet 16:9 HD ışık motorundan oluştuğu ifade edildi.

“HoloLens’in transparan holografik camları, ileri optik yansıtma sistemi ile çok boyutlu ve renkli hologramları çok düşük gecikme süresiyle oluşturabiliyor, böylece hologramları kendi dünyanızda görebiliyorsunuz” diyen Microsoft’tan Alex Kipman sözlerine şöyle devam etti. “Hologramların holografik deneyiminde en önemli nokta ışık noktalarının fazlalığı. Böylece holografik yoğunlukları çok fazla oluyor ve çevrenizdeki dünyaya iliştirilip yerleştirilebiliyorlar.”

Deneme Uygulamaları ve Oyunlar

HoloLens’in Windows 10 ile çalıştığının altını çizen Kipman, bilgisayarda çalıştırdığımız tüm uygulamaların HoloLens’le de çalışacağını belirtti.

Microsoft, geliştirme kiti ile birlikte bazı holografik uygulamaları da örnek teşkil etmesi için gönderecek. Bu uygulamaların arasında, daha önce demo videolarını gördüğümüz Skype da var. HoloLens kullanıcıları, Skype üzerinden gelen görüntüyü 3 boyutlu şekilde kendi evlerindeymiş gibi görebilecekler. Bunun için karşı tarafında da HoloLens sahibi olmasına gerek yok. Standart bir görüntü de bu şekilde kullanılabilecek.

Microsoft bu geliştirme kiti ile bir kaç adet oyunu da geliştiricilere gönderecek. Bunların arasında Fragments adlı bir “karma gerçeklik suç oyunu” da bulunuyor. Yani sanal karakterler, sizin gerçek oturma odanızda gezinecek, koltuklarınıza oturup sizinle konuşacak.

Ayrıca yine evinizi sahne olarak kullanan “Roboraid” adlı oyunda, evinizi işgal etmeye çalışan robotlara karşı savaşacaksınız.

Ne yazık ki Microsoft, Minecraft‘ın HoloLens versiyonu hakkında bir açıklama yapmadı.

Bugüne kadar çok etkileyici bir gösteri olarak takip ettiğimiz HoloLens artık Microsoft’un stüdyolarından çıkıp evlerimize girmeye başlayacak. Bakalım bu ürün, amatör ellerde ve kontrolsüz bir çevrede de aynı etkileyiciliğini koruyabilecek mi?

Microsoft sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens'in ilk serisini 30 Mart'ta göndermeye başlayacak. İlk HoloLens'ler Microsoft'un HoloLens geliştirme programına kayıt yaptıran geliştiricilere gönderilecek.  3.000 dolara gönderilecek olan ilk HoloLensler'de Skype da dahil olmak üzere bazı uygulamalar ve oyunlar yüklü olacak.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği