Hololens’le fantastik videolar

Microsoft'un, Hololens için geliştirdiği Actiongram artırılmış gerçeklik uygulaması ile evde kendi zombi filminizi çekebileceksiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens‘in ilk serisini bu ayın sonunda göndermeye başlayacak. Bir yandan cihazı geliştiren Microsoft diğer yandan bu cihaz için yaratıcı kullanım alanları sunan uygulamalar üretiyor. Daha önce Hololens için Minecraft, Fragments ve Roboraid gibi oyunları tanıtan Microsoft bu kez kullanıcıların artırılmış gerçeklik senaryoları ile videolar çekmesini sağlayacak Actiongram uygulamasını tanıttı.

Actiongram, bulunduğunuz ortama ekleyebileceğiniz eğlenceli karakterleri bünyesinde bulunduran bir uygulama. Uygulamayı, kullanıcıların paylaşılabilir ve eğlenceli videolar çekebilmesi için hazırladıklarını belirten Microsoft ekibi, Actiongram’ın şimdilik oldukça sınırlı olduğunun farkında. Ancak bu uygulama, yaratıcı insanların elinde çok daha kapsamlı projelere de imkan verebilir.

Hiçbir masraf ya da özel efekt bilgisine ihtiyaç olmadan, günlük mekanlarda, önceden hazırlanmış alışılmadık karakterlerle video çekmeyi sağlayan uygulama sıradan kullanıcıların eline ulaştığında oldukça garip videolar görmeye başlayacağımızı söyleyebiliriz. Örneğin, Hololens ve Actiongram kullanılarak çekilen aşağıdaki videoda, minyatür bir Theodore Roosevelt, vergilerini hesaplamaya çalışan genç bir adamı sürekli rahatsız ediyor. Kedi maması yiyen Roosevelt daha sonra vergi evraklarının üzerine kusuyor.

Ya da küvette köpük banyosu yaparken köpüklerinizi keşfe gelen bir astronotun videosunu da çekebilirsiniz. Hepsi hayal gücünüze kalmış. Bu uygulamanın ve Hololens’in gerçek potansiyelini görmek için geniş kitlelerce kullanılmasını beklemek gerekiyor. Ancak verilen örneklerle şimdiden Hololens ve Actiongram’in heyecanlanmaya değer olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft bu ayın sonunda gönderimine başlayacağı Hololens için geliştirdiği Actiongram uygulamasını tanıttı. Uygulama, önceden hazırlanmış sanal karakterleri günlük hayatın içine yerleştirerek onların videolarını çekmeyi sağlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği