Gerçek hologram deneyimi

Microsoft Hololens gözlüklerle kullanılmak üzere, anlık 3 boyutlu modelleme yaparak kişinin hologramını oluşturan bir sistem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un uzun süredir beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’in geliştiriciler için yapılan versiyonu birkaç gün içinde seçkin yazılımcı ve tasarımcılara gönderilecek. Bu arada Microsoft sık sık yeni videolar yayınlayarak Hololens’in farklı kullanım alanlarını gösteriyor. Her video ile biraz daha etkileniyor, Hololens’in piyasaya sürüleceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir video ile yeni  bir özelliği tanıtılan Hololens, Star Wars filmindeki gibi hologramlarla iletişim kurmaya imkan veriyor. Holoportation adı verilen uygulama ile bir odaya yerleştirilen 3D kameralar kişinin görüntüsünü kaydediyor ve üç boyutlu modelini oluşturuyor. Daha sonra bu model aynı anda Hololens üzerinden izlenebilir hale getiriliyor. Başka bir yerde duran kişi gözüne Hololens’i takınca, diğer odadaki kişiyle karşılıklı duruyormuş gibi konuşup iletişim kurabiliyor. Eğer her iki odada kamera sistemi mevcutsa ve her iki kişide de Hololens varsa, iki taraf da birbirini görüp etkileşime geçebiliyor.

Sevdiğiniz kişileri çok uzakta olmasına rağmen odanıza getirebilen bu sistemin en ilginç özelliklerinden biri de bu sanal görüşmeyi kaydedip tekrar oynatabilmesi. Bu şekilde, daha önceden yaptığınız görüşmenin görüntüsünü oynatıp, kendi geçmişinize farklı açılardan bakabiliyorsunuz. Bu da zamanda yolculuk yapmaktan farksız bir durum. Holoportation teknolojisi ile önceki anılarınızı birebir gözünüzün önüne getirip tekrar tekrar yaşayabilirsiniz.

Bu sistemi kullanmak için şu anda çok pahalı kameralar ve çok güçlü bilgisayarlar gerekiyor. Belki kısa sürede evimizde kullanabileceğimiz bir teknoloji değil. Ancak konser ya da spor karşılaşması gibi etkinliklerde bu sistemin kullanılması ile evde oturduğunuz yerden sevdiğiniz sanatçı ve futbolcuları izleyebilir hatta yanlarına gidip aralarında dolaşabilirsiniz.

Microsoft 30 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Microsoft Build adlı etkinliği düzenleyecek. Bu etkinlikte Hololens’e dair daha fazla kullanım alanı görme fırsatı bulabiliriz.

Microsoft Hololens için yeni bir kullanım alanını gösteren tanıtım videosu yayınladı. Videoda Holoportation adı verilen hologramla iletişim uygulaması gösteriliyor.  Holoportation ile farklı ortamlardaki kişiler yan yanaymış gibi konuşup birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar.2 yanıt

  1. Ali avatarı

    Benzer bir konsepti Black Mirror dizisinin ilk sezon ikinci bölümünde de görebilirsiniz. http://www.imdb.com/title/tt2089049/?ref_=ttep_ep2

Yorumunuz: