Microsoft, HoloLens 2’yi resmen duyurdu

Microsoft, yeni nesil karışık gerçeklik başlığı HoloLens 2’yi tanıttı. Şirket bu ürünün ‘işlerin yapılışını değiştireceğini’ söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, yeni nesil karışık gerçeklik başlığı HoloLens 2’yi tanıttı. Şirket bu ürünün ‘işlerin yapılışını değiştireceğini’ söylüyor. Microsoft bu ürünün orijinalinden daha kapsayıcı ve daha rahat olacağını söylüyor. HoloLens 2, önceki versiyona göre iki kat daha geniş bir görüş alanına sahip. Her görüş açısı için 47 piksel çözünürlük ise sabit tutulmuş. Şirket bu durumun, her bir göz için 720p görüntüden 2K görüntüye geçmek gibi olacağını söylüyor. Başlık retinanızın hareketini takip ederek nereye baktığınızı da anlayabilecek. Ayrıca cihaz Windows Hello doğrulama desteği ile birlikte sunulacak.

Daha rahat kullanım

HoloLens 2 ‘time-of-flight’ (uçuş zamanı) derinlik algılayıcısı kullanıyor. Bunu bazı algoritmalarla ilişkilendiren şirket böylece ellerinizi, ayrı bir kumanda kullanmaya gerek kalmadan takip edebiliyor. Cihazın tanıtımında bir Microsoft kullanıcısı bazı uygulamaları 3D alanda denedi. Bunlar arasında sanal bir piyano ve Microsoft Teams de bulunuyor. HoloLens’te gördüğünüz butonları dilerseniz tek parmağınızla dilerseniz yumruk atarak kontrol edebiliyorsunuz. Sonuçta hiçbirinin gerçek bir ağırlığı yok.

Yeni başlık karbon fiber malzeme ve geliştirilmiş ısı yönetimi sayesinde daha rahat. Playstation VR’dakine benzer, ana kafa bandını sıkmak için bir ayar da bulunuyor. Ayrıca ana vizörü hızlıca yukarı kaldırıp başka bir şeye konsantre olmak da mümkün.

Microsoft HoloLens 2 ile hala kurumsal müşterileri hedef alıyor. Mobil Dünya Kongresi’nde şirket bu cihazın büyük şirketlere nasıl anında değer katacağını anlattı. Microsoft şimdiden Airbus, Honeywell, Pearson ve saab gibi şirketlerle HoloLens 2 kullanıcıları için yazılım üretmek için çalışıyor. Microsoft ayrıca Spatial adlı bir iş yeri uygulaması ile ‘gerçek iş birlikçi bilişim’ tanıtımı yaptı. Spatial’ın kurucularından Anand Agarawala, sanal bir beyaz tahta üzerinde birden fazla kişinin nası sohbet edip fikir paylaşabileceğini gösterdi. Oculus Rooms‘a benzeyen bu yazılımda daha az yapışkan not ve daha az mini-oyun yer alıyor.

İhtiyaca göre düzenlemek mümkün

Microsoft işletmelerin HoloLens 2’yi satın almadan önce kendi ihtiyaçlarına göre düzenlemesi,ne de izin verecek. 3D modelleme paketi SketchUp’ın sahibi Trimble şirketi bu başlıkları inşaat alanı gibi tehlikeli ortamlarda giyilebilecek şekilde düzenledi. Trimble XR 10 adıyla satışa sunulan bu versiyon, başı koruyucu bir kask görevi de görüyor. Bu model de HoloLens 2 ile birlikte bu yıl içinde satışa sunulacak. Microsoft gelecekte başka şirketlerle de benzer iş birlikleri yapmayı planladığını belirtti.

HoloLens 2 bu yıl içinde tanesi 3 bin 500 Dolar’dan satışa sunulacak. Kullanıcılar, teknisyenlerin problemleri uzaktan denetlemesini sağlayan Dynamics 365 Remote Assist adlı programla birlikte HoloLens 2’yi aylık 125 Dolar’a kiralama seçeneğine de sahip olacak. Başlık ABD, Japonya, Çin, Almanya, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da satışa sunulacak.

Kaynak: Engadget

Microsoft, yeni nesil karışık gerçeklik başlığı HoloLens 2’yi tanıttı. Yeni ürün öncekine göre daha geniş bir bakış açısına ve daha yüksek çözünürlüğe sahip. Microsoft iki versiyon arasındaki farkı, “her iki göz için 720p çözünürlükten 2K çözünürlüğe geçmek gibi” şeklinde açıklıyor. Karbon fiber yapısı ve ısı yönetimi ile daha rahat bir kullanım sağlayan HoloLens 2 genel olarak kurumsal müşteriler gözetilerek üretilmiş. Kullanıcıların sanal bir ofis ortamında sohbet edip fikir paylaşmalarını sağlayan uygulamaların yanı sıra, teknik çalışanların sorunları uzaktan tespit etmesini sağlayan uygulamalar da cihazla birlikte sunuluyor. İşletmeler HoloLens’leri satın almadan önce kendi ihtiyaçlarına göre düzenleyebiliyor.Yorumunuz: