Haftanın Özeti: 248

22 - 28 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Avengers: Endgame’i aylar önce izlemiş olabilirsiniz ama filmin yeni sahneler bulunan bir versiyonu hala sinemalarda gösteriliyor. Film bu sayede, James Cameron’ın Avatar filminin yakaladığı gişe başarısına ulaşmayı başardı. Avatar’ın dünya çapındaki geliri 2,78 milyar Dolar’dı. Avengers: Endgame ise bu hafta içinde satılan biletlerle birlikte 2,79 milyar Dolar’a ulaşarak tüm zamanların en çok kazanan filmi olmayı başardı. (Tüm zamanlarım karşılaştırması yapılırken filmlerin gişe hasılatı enflasyona göre oranlanarak karşılaştırılıyor).

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen San Diego: Comic-Con etkinliği, birçok büyük şirketin yeni bilim kurgu ve fantezi eserlerinin fragmanına ve tanıtım videolarına sahne oldu. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Douglas Adams’ın ünlü serisi Otostopçunun Galaksi Rehberi, ABC televizyonu tarafından televizyon dizisine uyarlanacak. Dizi Hulu üzerinden yayımlanacak. Lost ve Bates Motel gibi dizilerin de yapımcılığını üstlenen Carlton Cuse, Otostopçunun Galaksi Rehberi dizi projesini yöneten kişi olacak. Şimdilik diziye dair başka bir detay paylaşılmadı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi filminde Arthur Dent rolünü Martin Freeman oynamıştı.

Carnegie Mellon Üniversitesinden bilgisayar bilimi araştırmacıları, hikayeleri okuyup, hikayeye uygun sonlar yazabilen bir yapay zeka geliştirdi. Yapay zeka hikaye boyunca geçen önemli kelime öbeklerini ve ifadeleri inceleyerek hikayenin nasıl sonlanacağını yazabiliyor. Yapay zekanın yazdığı sonlar her zaman mantıklı olmuyor ama yine de yarım kalan bir eseri, bir şekilde tamamlayabilmesi etkileyici. Araştırmacılar yapay zekanın başarısını test etmek için, mevcut hikayelerin sonunu tahmin etmek üzerine hazırlanan Story-Cloze adlı testi uyguladı. Bu testte yapay zeka, kendisine sunulan iki seçenek arasından doğru hikaye sonunu yüzde 72 oranında başarıyla seçti.

ABD’li rap şarkıcısı A$AP Rocky, İsveç’te karıştığı bir kavga sebebiyle gözaltına alınmıştı. Kavganın nedenlerini ve detaylarını araştıran İsveçli yetkililer, şarkıcının ülkeden ayrılma ihtimaline karşı gözaltı süresinin uzatılmasını talep etmiş ve mahkeme bu talebi onaylamıştı. Hafta içinde Donald Trump, İsveç Başbakanı Stefan Lofven’i arayarak A$AP Rocky’nin (gerçek adı Rakim Mayers) serbest bırakılmasını istedi. İsveç’ten yapılan resmi açıklamada şarkıcının adil bir şekilde yargılanacağından emin olunması gerektiği belirtildi. Trump, şarkıcının yargıdan kaçmayacağına dair garanti verdiğini söylese de A$AP Rocky’nin gözaltında tutulmasına devam ediliyor. Öte yandan eski İsveç Başbakanı Carl Bildt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bağımsız yargıya siyasilerin müdahalesinin mümkün olmadığını belirterek Trump’ı yargı sürecinden uzak durması konusunda uyardı.

12.si düzenlenen iPhone Fotoğrafçılık Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Bu yılki yarışmanın katılımcıları, dünyanın dört bir yanındaki 140’tan fazla ülkeden gelen başvurular arasından seçildi. Birincilik ödülü, İtalya’dan Gabriella Cigliano’nun iPhone X kullanarak Zanzibar’da çektiği ve “Abla” adını verdiği fotoğrafın oldu. Cigliano’nun fotoğrafında bir kumsalda ayakta duran bir kız çocuğu ve bir erkek çocuğu görüyoruz. Kazanan tüm fotoğrafçı ve fotoğrafları görmek için tıklayın.

Modern Türk rock müziğinin en önemli albümlerinden biri olarak görülen Dünya Yalan Söylüyor albümünün yayımlanmasının üzerinden 15 yıl geçti. Çekme Kaset adlı YouTube kanalı, albümün ve genel olarak Mor ve Ötesi grubunun Türkiye’de rock müziğin şekillenmesine etkileri üzerine bir video hazırlamış.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Ceviz kırmak için taş arayan çocuğun yanında çekiç olması ? :))))) Çin’de insanlar niye ayda 1 dolara çalıştırılıyor anladım

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: