Haftanın Özeti: 183

İnternet, Girişimler

Dünyanın en popüler e-posta hizmeti Gmail büyük bir değişim yaşıyor. Bu ayın başlarında sızdırılan bilgiler sayesinde haberdar olduğumuz “e-postayı daha sonra tekrar hatırlatma”, “gizli mod” gibi çeşitli özellikler resmi olarak sunuldu. Ayrıca Gmail’in web versiyonunun görsel tasarımında da büyük değişiklikler göreceğiz. Ancak yenilenen Gmail’in tüm kullanıcılara aynı anda sunulmayacağını belirtmekte fayda var.

Google’ın ana şirketi Alphabet, Facebook ve Twitter 2018’in birinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Cambridge Analytica skandalı ve Zuckerberg’ün Kongre önünde ifade vermesi, Facebook’un gelirini henüz etkilememiş gibi görünüyor. Platform, ilk çeyrek gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 49 artarak 12 milyar Dolar’a ulaştığını duyurdu. Ayrıca Facebook, Mart ayındaki günlük aktif kullanıcı sayısının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 1,45 milyara ulaştığını ifade etti.

25 Nisan’da açıklama yapan Twitter CEO’su Jack Dorsey de yıla sağlam bir başlangıç yaptıklarını, ilk çeyrek gelirlerinin gayet iyi olduğunu belirtti. 2018’in ilk çeyreğindeki net gelirini 61 milyon Dolar olarak açıklayan Twitter, aylık 6 milyon yeni kullanıcı kazandığını da duyurdu.

Google‘ın ana şirketi Alphabet ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 artış gösteren ilk çeyrek gelirinin 31,1 milyar Dolar’a ulaştığını ifade etti. Birinci çeyrekte neredeyse 5 bin kişiyi işe alan şirket, Mart ayını toplamda 85 bin 50 çalışanla kapatmış oldu.

Mark Zuckerberg‘ün omzuna elinizi atıp “Allah bin bereket versin hacı abi, bizim bu işten payımız ne olacak?” diye sorduğunuzu düşünün. Böyle samimi olmasa da bu soruyu sorup sosyal ağların gelecekte kullanıcılarına ödeme yapması gerektiğini öne sürenlerin sayısı az değil. Malum, bu platformlar kullanıcılarının kişisel verileri sayesinde para kazanıyor.

Instagram‘a veri yedekleme özelliği geldi. Bu özellik, 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ndeki veri taşınabilirliği kuralı için gerekliydi. Ayrıca bu özellik, üçüncü parti uygulamaların bir Instagram kullanıcısının hesabındaki bütün içeriklere erişim sağlamasını engelleyebilir.

Spotify Salı günü yaptığı açıklamada, ücretsiz hesap sahiplerinin de artık belirli şarkılar arasından istediklerini dinleyebileceğini belirtti. Bu şimdiye kadar sadece ücretli (Premium) kullanıcılara özel bir durumdu. Toplamda 750 civarı popüler şarkı, ücretsiz hesap sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Spotify, ücretsiz servisinin yeni müşterileri kendisine çekmek için en önemli araç konumunda olduğunun farkında. Bu sebeple ücretsiz deneyimde daha fazla özgürlük sunularak kullanıcıların Premium hesap satın almaları sağlanmaya çalışılıyor.

Bir zamanların en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olan (evet, şu anda da kullanıyoruz) Digg‘in çoğunluk hissesi Boston merkezli bir reklam teknolojileri firması olan BuySellAds tarafından satın alındı. Bir zamanlar piyasa değeri 160 milyon Dolar‘ın üzerinde gösterilen site, 2012’de 500 bin Dolar gibi sembolik denilebilecek fiyata Betaworks adlı şirkete satılmıştı.

Fotoğraf paylaşımı denilince akla ilk gelen uygulamalardan biri olan Flickr, fotoğraf depolama hizmeti sunan SmugMug‘a satıldı. 2004’te kurulan ve 1 TB depolama alanını ücretsiz sunan Flickr, 2005’te 35 milyon Dolar’a Yahoo’ya satılmıştı. Yeni satışla ilgili bir rakam paylaşılmadı.

Apple 2016’da silah emojisini su tabancasına dönüştürmüştü. Diğer büyükler de onu takip etti. Sona kalan Microsoft ve Facebook da böyle bir değişikliğe gideceğini duyurdu. Son durum şöyle:

Mesajlaşma platformu WhatsApp, Avrupa’daki minimum kullanıcı yaşını 13’ten 16’ya yükseltiyor. Değişikliğin nedeni, yukarıda da bahsi geçen AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği. Getirilen kurallar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarına kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrol hakkı sağlıyor. Alt yaş eşiği, dünyanın geri kalanı için aynı kalacak.

Çocukların akıllı telefon kullanımına yönelik endişeler genellikle ekranın zararları ekseninde seyrediyordu ama son dönemde kişisel veri ve mahremiyet konusu ağırlığını koymaya başladı. Co. Design‘da özellikle çocuklara yönelik mobil uygulamalara dikkat edilmesi gerektiğini belirten detaylı bir analiz var. Başlığı oldukça sert ve net: “Çocuğunuzun mobil uygulamaları kullanmasına izin vermeyin.”

Facebook ve Google’ın elindeki verilerimiz hakkında neden endişelenmeliyiz? The Next Web yazarı Abhimanyu Ghoshal, benzer şirketlerin kişisel verilerimize sahip olmasının ne gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken bir yazı paylaştı. Orijinalini burada, çevirimizi de şurada bulabilirsiniz. Kişisel verilerimizin popülerliği devam ediyor.

Harry Potter‘dan ilham alan mobil oyun Hogwarts Mystery kullanıma sunuldu. Los Angeles merkezli oyun stüdyosu Jam City tarafından hazırlanan Hogwarts Mystery, Google Play ve iOS‘tan ücretsiz indirilebilir.

Motosiklet üreticisi Harley Davidson, ofiste getir götür işleri yapmadan ‘özgürce gezecek‘ stajyerler arıyor. #findyourfreedom programı kapsamında stajyerler, ABD’de seyahat ederken bir yandan da yolculuklarını sosyal medyada paylaşarak Harley Davidson’ın pazarlama ekibi adına çalışmış olacak. Üniversite üç ve dördüncü sınıf öğrencileri ve sosyal medya alanında ilerlemek isteyen yeni mezunlara açık olan staj programı 12 hafta sürüyor.

1960’ta 29 yaşında bir Amerikalının mal varlığı: Bahçeli bir ev, araba ve havalı bir pikap. 2018’de 29 yaşında bir Amerikalının mal varlığı: Craigslist’ten alınmış katlanabilir bisiklet, kullanışlı bir kulaklık, kırık ekranlı akıllı telefon…” Paylaşım ekonomisinin geçici bir heves olduğunu düşünenlerin sayısı az değil. Ama yukarıdaki alıntıya benzer cümleler satın almanın olmadığı bir geleceğe doğru gittiğimizi düşünenler de var.

Şu anda uzayda kaç kişi var? Bu soruya kafayı takacak kadar boş vaktiniz varsa “How Maany People in Space Right Now” adlı site ve uygulama merakınızı giderecektir. Tam şu anda 6 kişi var mesela.

Yine yukarıdaki meraktan devam ederek, 1,7 milyar yıldızın yerini ve parlaklığını gösteren bir haritanın geliştirildiğinden bahsedelim. Şöyle ortamlar:

Bilim ve teknoloji içeriği konusunda sosyal medyadaki en aktif kişilerden biri olan Tevfik UyarAkıl Var Mantık Var” adlı yeni bir YouTube serisine başladı. İlk bölümde taahhüt etkisi ele alınmış:

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

 • Yaşkı Japon için neden rahmetli oldu diyorsunuz? “Rahmetli olmak” deyimi yalnız Müslümanlar için kullanılır.

 • 1) Rahmet: birinin suçunu bağışlama anlamına gelir. “Rahmetli olmak” ise bir deyimdir, “ölmek” demektir. Ölmek fiilinin dinle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.
  2) Adamın dinini nerden biliyorsunuz? Dini ne olursa olsun hakkın rahmetine kavuşmuş olabilir, buna biz karar veremiyoruz
  3) Dini ucundan bucundan bir şekilde konu edebildiğiniz için tebrik ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: