Facebook her şeye rağmen gelirlerini artırdı

Google'ın ana şirketi Alphabet, Facebook ve Twitter, 2018'in birinci çeyrek gelirlerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cambridge Analytica skandalı ve Zuckerberg’ün Kongre önünde ifade vermesi, Facebook’un son çeyrek gelirini pek etkilememiş gibi görünüyor.

Çarşamba günü açıklama yapan sosyal ağ devi, ilk çeyrek gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 49 artarak 12 milyar Dolar’a ulaştığını duyurdu. Uzmanlar hisse başı kazancın ise 1,35 Dolar olacağını tahmin ediyordu fakat Facebook hisse başı kazancın 1,69 Dolar olduğunu açıkladı. Ayrıca Facebook, Mart ayındaki günlük aktif kullanıcı sayısının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 1,45 milyara ulaştığını ifade etti. Facebook’un ABD ve Kanada’daki günlük aktif kullanıcı sayısı, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 184 milyon iken bu yılın ilk çeyreğinde 185 milyona çıktı.

Yatırımcılar, Facebook’un sebep olduğu son skandal nedeniyle insanların uygulamayı kullanmaktan vazgeçip geçmeyeceğine dair belirtiler arıyordu. Pek çok kullanıcının Facebook hesabını sileceğini söylemesi Facebook’un büyük bir krizle karşılaşacağına dair endişe uyandırmıştı.

Twitter ve Alphabet de ilk çeyrekten karlı çıktı

25 Nisan’da açıklama yapan Twitter CEO’su Jack Dorsey de yıla sağlam bir başlangıç yaptıklarını, ilk çeyrek gelirlerinin gayet iyi olduğunu belirtti. 2018’in ilk çeyreğindeki net gelirini 61 milyon Dolar olarak açıklayan Twitter, aylık 6 milyon yeni kullanıcı kazandığını da duyurdu.

Google’ın ana şirketi Alphabet ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 artış göstererek birinci çeyrek gelirinin 31,1 milyar Dolar’a ulaştığını ifade etti. Birinci çeyrekte neredeyse 5 bin kişiyi işe alan şirket, Mart ayını toplamda 85 bin 50 çalışanla kapatmış oldu.

Kaynak: Fortune, The Verge, Recode

Birinci çeyrek gelirini 12 milyar Dolar olarak açıklayan Facebook, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 49'luk bir artış yaşadığını belirtti. Görünen o ki Facebook, Cambridge Analytica skandalından pek de etkilenmemiş. Google'ın ana şirketi Alphabet ve Twitter da birinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Twitter'ın birinci çeyrek geliri 61 milyon Dolar olarak açıklanırken Alphabet'inki ise 31,1 milyar Dolar olarak ifade edildi.

2 Yorum

  • Skandal görünümlü reklam mıydı yoksa reklam görünümlü skandal mıydı bilmiyorum fakat hangisi olursa olsun ilk etapta bir popülerlik zaten kaçınılmaz. Bu büyüme istatistikleri bu durumun sonucuydu. Bence bu gayet tahmin edilebilir. Asıl tahmini zor olan sonraki etaplar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği