Facebook’un kârı yüzde 79 arttı

Son gelir raporuna göre Facebook'un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolar oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un başı ABD seçimlerini etkilediği iddiasıyla şu sıralar sıkıntısı olsa da bu işleri etkilemiyor. Bu hafta şirket yetkilileri ABD Kongresi’ne seçimlerle ilgili ifade verdi, aynı günlerde açıkladığı gelir raporuna göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Facebook’un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolar oldu.[/inlinetweet] Geçen yılın üçüncü çeyrek rakamlarıyla karşılaştırılınca şirketin hisse başına 1,59 Dolar kâr ederek 10,3 milyar Dolarlık kazanç sağladığı gözüküyor. Analistler bunun 1,28 Dolarlık hisse kârlarıyla toplamda 9,84 milyar Dolar olmasını bekliyordu.

Sonucun böyle olacağını sinyalini veren birkaç rakam mevcut. Örneğin platformun kitlesi gittikçe büyüyor: şirketin geçen sene 1 milyar 180 milyon günlük kullanıcısı varken şu anda 1 milyar 370 milyon kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca aldığı reklamlar her yıl yaklaşık yüzde 50 büyümesini sağlıyor. Her bir kullanıcının günlük olarak yarattığı gelir, şimdiye kadar en fazla 7,54 Dolar oldu. Bu da bir kişinin bile ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor.

Günlük kullanıcı kazancı.

Şirketin şu an yaşadıkları işlerini etkileyebilir. Çünkü reklamları takip etmesi için birçok uzman tutup işin maliyetini artırabilir. Fakat görünen o ki, bu o kadar da önemli değil. Kazançlarla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada CEO Mark Zuckerberg ‘topluluğu korumanın kârdan daha önemli olduğunu’ belirtti. Nitekim diğer sıkıntılar da bir kayıp oluşturmuyor gibi. Çünkü son rakamlara göre şirketin hisseleri bu hafta geçen seneye göre yüzde 47’lik artışla 182,66 Dolar’la kapandı.

Kaynak: Recode

Facebook'un başı ABD seçimlerini etkilediği iddiasıyla şu sıralar sıkıntısı olsa da bu işleri etkilemiyor. Bu hafta şirket yetkilileri ABD Kongresi'ne seçimlerle ilgili ifade verdi, aynı günlerde açıkladığı gelir raporuna göre Facebook'un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolar oldu. Nitekim bahsi geçen sıkıntılar da bir kayıp oluşturmuyor gibi. Çünkü son rakamlara göre şirketin hisseleri bu hafta geçen seneye göre yüzde 47'lik artışla 182,66 Dolar'la kapandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği