Hindistan’ın yeni meclisinin yüzde 40’ı çeşitli iddialarla yargılanıyor

Hindistan milletvekillerinin % 40’ı tecavüz ve cinayet de dahil olmak üzere ağır suçlamalarla karşı karşıya.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan seçim reform grubu Demokratik Reformlar Birliği’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı bir açıklamaya göre Hindistan’ın yeni meclisindeki milletvekillerinin yüzde 40’ından fazlası (bazıları cinayet ve tecavüz kadar ciddi olan) suçlamalarla karşı karşıya ve liste büyüyor.

Demokratik Reformlar Birliği (ADR), muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi partisinin meclis üyelerinden birinin taksirle insan öldürme ve soygun da dahil olmak üzere 204 dava ile yargılandığını söyledi. ADR’nin başkanı Anil Verma, meclisteki 543 üyeden en az 233’ünün cezai takibatla karşı karşıya olduğunu söyledi ve bu durumu ‘’demokrasi adına kötü bir gidişat var” diyerek yorumladı.

ADR, kazananların 539’unun kayıtlarını incelediğini ve inceleme sonuçlarına göre şu ana kadar karşılaştıkları en çok sayıda ceza davasıyla yüz yüze olduklarını belirtti. Raporda, Başbakan Narendra Modi’nin seçimden zaferle çıkan Bharatiya Janata Partisi’nde (BJP) görevli 303 milletvekilinden 116’sının terörizm dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Partiler suçlamaları reddediyor

Partiler, genellikle siyasi husumet kurbanı olduklarını söyleyerek adaylarına yönelik suçlamaları reddediyor. Hindistan’ın bu yılki seçim komisyonu, adayların kampanya süresince sabıka kayıtlarının ayrıntılarını yayınlamasını zorunlu hale getirmişti. ADR de Hindistan siyasetine hesap verebilirlik sağlamak için bir kampanya yürüttü ve Yüksek Mahkeme’den adayların eğitim, mali ve sabıka kayıtlarını dosyalamalarını istedi.

ADR, ağır ceza davalarıyla karşı karşıya kalan milletvekillerinin sayısının on yıl içinde ikiye katlandığına dikkat çekiyor. Bir önceki mecliste haklarında suçlamalar bulundan 185 milletvekilinin hiçbiri cezaya çarptırılmamış ve birçoğu yeni dönemde yine aday olmuştu. ADR’nin seçim şefi Anil Verma, siyasi sınıfın reformdan kaçınmaya çalıştığını söyledi ve‘”Bu tehditle yasal olarak mücadele etmeye ve ceza gerektiren suçların yargılanması için çalışmaya devam edeceğiz,’’ dedi.

Kaynak: Straits Times

Hindistan seçim reform grubu Demokratik Reformlar Birliği’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı bir açıklamaya göre Hindistan’ın yeni meclisindeki milletvekillerinin yüzde 40’ından fazlası aralarında cinayet ve tecavüz gibi ağır suçlar da bulunan suçlamalarla karşı karşıya ve liste büyüyor. Demokratik Reformlar Birliği (ADR), muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi partisinin meclis üyelerinden birinin taksirle adam öldürme ve soygun da dahil olmak üzere 204 dava ile yargılandığını söyledi. ADR’nin başkanı Anil Verma, meclisteki 543 üyeden en az 233’ünün cezai takibatla karşı karşıya olduğunu söyledi ve bu durumu ‘’demokrasi adına kötü bir gidişat var” diyerek yorumladı. Partilerse, genellikle siyasi husumet kurbanı olduklarını söyleyerek adaylarına yönelik suçlamaları reddediyor.Yorumunuz: