İzlanda ‘Korsanlar’ın eline geçebilir

İzlanda'da yapılan milletvekili seçimlerinde, Korsan Parti oylarını üç kat artırarak parlamentodaki en güçlü ikinci parti konumuna yükseldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İzlanda’da yapılan seçimlerde, Korsan Parti oylarını üçe katlayarak 63 kişilik parlamentoda 10 milletvekili ile temsil edilme hakkını elde etti. Seçimin lideri 21 milletvekili çıkaran Bağımsızlık Partisi olurken Sol-Yeşiller de 10 milletvekili çıkararak Korsan Parti ile ikinciliği paylaştı.

Daha önce parlamentoda sadece 3 milletvekili bulunan Korsan Parti, özellikle Nisan ayında ortaya çıkan Panama Belgeleri’nin ardından popülerlik kazandı. Panama Belgeleri’nde İzlanda’daki pek çok tanınan ismin vergi kaçırdığı ortaya çıkınca, dönemin başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson istifa etmişti. Bu olayların ardından Korsan Partinin daha fazla şeffaflık ve vergi yasalarındaki açıkların kapatılması gibi vaatleri toplumda karşılık bulmuş gibi görünüyor.

Koalisyon çalışmaları

İzlanda Parlamentosunda hükumet kurabilmek için çoğunluğu elde etmek gerekiyor. Korsan Parti ve Sol-Yeşiller birlikte merkez sol eğilimli bir koalisyon kurabilir ancak milletvekili sayısı yeterli değil. Parti, seçimlerde millet vekili çıkaran diğer sol ve merkez görüşlü partilerle bir koalisyon kurmayı düşündüklerini açıkladı. Böyle bir senaryoda Korsan Parti, iktidar partisi konumuna yükselebilir.

Seçimi ilk sırada tamamlayan Bağımsızlık Partisi ve Korsan Parti birlikte çalışmayacaklarını açıkladı. Ancak koalisyon görüşmelerinin ardından bu durum değişebilir.

Dört yılda önemli gelişmeler

2012’de kurulan ve kurumsal yapıya karşı çıkan Korsan Parti, politikalarını internet üzerinden yaptığı anketlerle belirliyor. Doğrudan demokrasi taraftarı olan parti, ülkenin genelini ilgilendirecek konularda da internet anketlerinden ve halk oylamalarından yararlanılmasını istiyor.

Korsan Parti kurucusu Birgitta Jonsdottir sonuçlardan oldukça memnun olduklarını dile getirdi. “Yüzde 30 alamayacağımızı zaten biliyorduk, hedefimiz yüzde 10 ila 15 civarında oy almaktı” diyen Jonsdottir, aldıkları yüzde 14,5’lik oy oranıyla ilgili olarak “Belirlediğimiz aralığın üst sınırına yaklaşmış olmak memnun edici” diye konuştu.

Korsan Partinin siyasi şeffaflık ve sorumluluk, ücretsiz sağlık hizmeti, vergi yasalarını düzenleme ve vatandaşların verilerinin korunması konusunda yapmayı planladığı değişiklikler oylarını yaklaşık üç kat artırarak parlamentoda önemli bir yer sahibi olmalarını sağladı. Ancak diğer partiler, Korsan Partinin siyasi tecrübesinin yetersiz olmasının ülkeye yatırım yapmayı düşünen kişileri korkutabileceğinden ve ülkenin toparlanmaya çalışan ekonomisine zarar vereceğinden endişe ediyor.

Kaynak: BBC

Nisan ayında yayınlanan Panama Belgeleri'nin ardından çıkan skandalda İzlanda başbakanı istifa etmişti. Geçtiğimiz hafta yeniden seçimlere giden İzlanda vatandaşları, eski iktidar partisinden desteği çekerken, 2012'de kurulan ve ülkeyi vatandaşlarla birlikte yönetmeyi vaat eden Korsan Partiye oy verdi. Oylarını üç kat artıran Korsan Parti, meclisteki en güçlü ikinci parti konumuna yükseldi. Diğer merkez sol partilerle koalisyon kurmayı hedefleyen Korsanlar önümüzdeki dönemde İzlanda'da iktidar partisi olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği