“Herkes organ bağışçısı kabul edilsin”

Hollanda Parlamentosu, organ bağışının tüm vatandaşlar için varsayılan tercih olarak kabul edilmesi teklifini onaylayarak senatoya gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz salı günü Hollanda Parlamentosu‘nda yapılan toplantıda milletvekilleri organ bağışı düzenlemesinde, ‘aksi belirtilmedikçe evet’ sistemine geçilmesini önerdi.

Öneri kabul edilir ve kanun haline getirilirse, Hollanda’daki herkes -listeden çıkarılmak için özel bir başvuru yapmadığı sürece- organ bağışçısı olarak listelenecek.

Kıl payıyla kabul edildi

Toplam 150 üyesi bulunan parlamentoda, öneri 74’e karşı 75 oy ile kabul edilerek senatoya gönderildi. Demokrat 66 Partisi milletvekili Pia Djikstra’nın, hazırlanmasında önemli rol oynadığı bu teklifin kabul edilmesinden büyük mutluluk duyduğu ifade edildi.

Emek Partisi, Demokrat 66, Sosyalistler, Yeşil Solcular, Halkların Özgürlük ve Demokrasi Partisi‘nden yedi milletvekili, bir milletvekili bulunan 50+ Partisi ve bir bağımsız milletvekili, önerinin senatoya gönderilmesi için oy verdi.

Senatoda 5 oy daha lazım

Senatoda toplam 75 milletvekili bulunuyor. Önerinin yasalaşması için en az 38 oy alınması gerekiyor. Parlamentoda yasaya destek veren partilerin senatodaki milletvekili sayısı ise 33.

Demokrat 66, bu düzenlemenin yasalaşması ile birlikte gelecek sistemin, daha fazla organ nakline ve daha fazla hayatın kurtarılmasına sebep olacağını düşünüyor. “Bu, organ bağışı listesinde sıra bekleyen herkes için iyi bir haber” şeklinde konuşan Dijkstra, “Her yıl, organ bağışı sayesinde hayatta kalabilecek 150 kişi organ bulunamadığı için ölüyor.” diyerek bu yasanın hastaların kurtulmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

Kaynak: DutchNews

Hollanda’da Demokrat 66 partisinin başını çektiği yeni düzenleme talebi parlamentoda kabul edildi ve yasalaşması için senatoya gönderildi. Düzenleme, organ bağışı konusunda tüm vatandaşların onayının bulunduğunun varsayılmasını, bağışçı listesinden çıkarılmak isteyenlerin özel olarak başvuru yapmasını öneriyor. Böylece daha fazla kişinin organ bağışı yapması ve gerekli organı bulamadığı için ölen kişi sayısının azalması hedefleniyor.4 yanıt

 1. wolkanca avatarı

  Çok mantıklı ve olması gereken bir uygulama.
  Muhtemelen dünyada buna “dini nedenler” öne sürerek karşı çıkanlar olacak başka türlü karşı çıkılabilecek bir şey değil.

  Bu konuda arkadaşlarla tartışırken bir arkadaşımız “ya bizi organımızı kullanmak için erkenden öldürürlerse” gibi bir söz duymuştum, açıktan dillendirilmese de bu şekilde düşünen insanlar da varmış, hastalanınca doktorların onu kurtarmak için çok uğraşmayacağını düşünüyormuş. Böyle bir yasa olursa bu tür düşünenler belki azalır, inşallah bizim ülkemizde de böyle bir yasa çıkar, organ bağışı ile ilgili bir platform @naklenhayat

  Teşekkürler.

 2. Ozan avatarı

  Bir çok ülke için sorunlu bir uygulamadır. Ülkemiz gibi vatandaş bilgilerine doğru düzgün sahip çıkamayan devletler, organ bağışçısını, organ mafyası gibi illegal yapıların elinden kurtaramaz. Ne zamanki vatandaşın güvenliği her anlamda sağlanır işte Hollanda gibi o zaman uygulanabilir. Desteklenir ve sonuna kadar savunulur.

 3. Mahmut avatarı

  “Hollanda’daki herkes, listeden çıkarılmak için özel bir başvuru yapmadığı sürece organ bağışçısı olarak listelenecek.”
  Bizim ülkemizde de böyle bir yasa çıkarılması şart. Organ mafyasına da göz açtırmamalı, ağır cezalar verilmeli.

  Dini açıdan karşı çıkanlara şöyle söyleyin: Bu vücut bu dünyada yaşamak için yaratıldı, cennet ve cehennemde ise ebedi yaşayamaya uygun vücut verilecek ve Ruh onda canlanacaktır; öyle olmasa yanmış, parçalanmış veya yabani hayvanların yediği vücutlar ne olacak? öldükten sonra sağlam kalan organlarımız sayesinde bir kaç kişi biraz daha yaşasa daha iyi değil mi?

Yorumunuz: