Çin’de mahkumlar organları için öldürülüyor

Londra’da yapılan bağımsız bir mahkemeye göre kurbanlar arasında Falun Dafa hareketinin hapisteki takipçileri de var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce Yugoslavya’yla ilgili uluslararası bir mahkemede de başkanlık yapan Sör Geoffrey Nice QC’nun başkanlığında yapılan mahkeme, Falun Dafa üyelerinin organ satışında temel kaynak olarak kullanıldıklarına karar verdi.

Bir çeşit ruhani inanış olan Falun Dafa öğretisi Çin’de Komünist Parti’ye tehdit unsuru olduğu gerekçesiyle 20 sene önce yasaklanmış ve birçok üyesi hapse atılmıştı. Çin 2014 yılında mahkumlardan alınan organları nakil için satmayacağına dair söz vermişti. Çin hükümetinin ruhsal egzersiz uygulamalarıyla bilinen bu inanışın hapisteki üyelerini öldürüp organlarını satmaya devam ettiğine dair suçlamalar daha önce de yapılmış, ancak hükümet bu suçlamaları her defasında reddetmişti.

”Gereksiz yere birçok insan öldü”

İnsan hakları aktivistleri, avukat ve akademisyenlerden oluşan bir kampanya grubu tarafından kurulan Bağımsız Çin Mahkemesi, hapisteki Falun Dafa üyelerinin organ nakline zorlandığına dair açık deliller bulduklarını söyledi. Kararda ayrıca ‘’Çin’in bu dehşet verici uygulamayı sonlandırdığına dair ikna edici bir kanıt yok” diyen mahkeme, ‘’deliller birçok insanın gereksiz yere acılar içinde öldüğünü gösteriyor,’’ diye ekledi.

Mahkeme Uygur Müslümanlarının, Tibetlilerin ve bazı Hristiyan azınlık mahkumlarının organ naklinin kurbanları olup olmadıkları konusunun açık olmadığını söyledi ancak bahsi geçen grupların da tehdit altında olduklarının altını çizdi.

Çin’de organ nakli çok kolay

Çin’deki hastanelerin organ nakli için verdiği bekleme süresi epey kısa, bu yüzden de özellikle uluslararası hastalar organ ihtiyaçları için buraya geliyor. Çin, organ nakli süreçlerinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilen koşullara uygun olduğunu iddia ediyor, organ bağışlarının rızaya dayalı ve finansal bir karşılık olmadan yapıldığında ısrar ediyor.

Kaynak: The Guardian

Mahkeme, bir çeşit ruhani inanış olan Falun Dafa üyelerinin organ satışında temel kaynak olarak kullanıldıklarına karar verdi. İnsan hakları aktivistleri, avukat ve akademisyenlerden oluşan bir kampanya grubu tarafından kurulan Bağımsız Çin Mahkemesi, hapisteki Falun Dafa üyelerinin organ nakline zorlandığına dair açık deliller bulduklarını söyledi. Kararda ayrıca ‘’Çin’in bu dehşet verici uygulamayı sonlandırdığına dair ikna edici bir kanıt yok” diyen mahkeme, ‘’deliller birçok insanın gereksiz yere acılar içinde öldüğünü gösteriyor,’’ diye ekledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği