Haftanın Özeti: 183

Tasarım, İnovasyon

Aralarında Yale ve Berklee gibi alanının en saygın kurumlarının da yer aldığı üniversiteler tarafından hazırlanan 68 sanat ve tasarım kursu çevrimiçi ve ücretsiz olarak sunuluyor. Aynı linkte matematikten bilgisayar bilimine kadar pek çok alanda bin 150’den fazla eğitim bulmak mümkün.

Bilimciler, gezegenimizdeki en büyük plastik yığınını temizleyecek ilk mekanizmayı hizmete sunmaya hazırlanıyor. Aslında 18 yaşındaki bir gencin fikri olan bu sistem, 2018’in yaz aylarında, 1,8 trilyon plastik parçası içeren, Hawaii ve Kaliforniya arasında yer alan Büyük Pasifik çöp alanına gönderilecek. Çöp alanı 1997 yılında keşfedilmişti ve o zamandan beri bu sorunla başa çıkmak için herhangi bir şey yapılmamıştı.

Sokakta yürürken yerdeki bir sakıza bastığınızda aklınızdan geçenleri bir düşünün. Iamsterdam adlı şehir pazarlama şirketi, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik üzerine çalışan Gumdrop, sakızdan kaynaklanan atık miktarına ve kirliliğe dikkat çekmek için iş birliği yaptı ve geri dönüştürülmüş sakızdan faydalanarak üretilen bir ayakkabı tasarladı. Gumshoe (sakız ayakkabı) olarak adlandırılan ürünün tabanı, Gumdrop tarafından üretilen (Gum-Tec adı verilen) geri dönüştürülebilir bileşenlerden oluşuyor. Bu bileşenlerin yüzde 20’si sakızdan üretiliyor.

Apple, eski iPhone’ların içindeki değerli materyalleri çıkarabilmek için Daisy adlı yeni bir robot kullanmaya başladığını duyurdu. Daisy saatte 200 kadar iPhone’u parçalara ayırabiliyor.

Fiyatı bin Dolar‘dan başlayan VanMoof bisikletleri akıllı telefona bağlanabiliyor ve takip teknolojisiyle donatılıyor. VanMoof’dan satın alınan bisikletin çalınması halinde, şirketin ‘bisiklet avcıları’ ekibinden bir yetkili onu bulup sahibine teslim ediyor. Eğer bisiklet bulunmazsa şirket yenisini temin ediyor. VanMoof’un bunlara ek olarak yeni bir fikri var: Hırsıza hırlayan bisiklet. Ses sistemi bisiklete sahibinden başka birinin dokunduğunu fark edince, korkmuş bir hayvan gibi ses çıkaracak ve VanMoof uygulaması üzerinden bisikletin sahibine bildirim gönderecek.

Adını Maldivler‘in yerel dilinde ‘mercan’ anlamına gelen ‘Muraka‘ kelimesinden alan dünyanın ilk su altı villası, 2018’in sonunda tamamlanacak. Aynı anda 9 kişinin konaklamasına imkan sağlayacak şekilde yapılan villa, geceliği 50 bin Dolar’dan başlayan fiyatlarla konuklarını bekliyor olacak. Manzarası ve fiyatıyla panik atak için birebir.

Mimarlar, bitkilerle kaplı yüksek binaları hava kirliliğiyle mücadele etmek ve şehir yaşamının kalitesini artırmak açısından mantıklı bir yol olarak görüyor. Şuradaki 10 bina tasarımı daha yeşil bir gelecek vadediyor, en azından şehir hayatı için. MVRDV‘nin Amsterdam’daki Ravel Plaza’sı gibi mesela.

Studio Ghibli filmlerinden karakterlerle dayalı döşeli bir park” yapılacağı uzun süredir konuşuluyordu. Nihayet Ghibli Park‘ın taslak çizimleri yayımlandı. Japonya’nın Nagoya şehrinde yer alacak olan parkta Komşum Totoro filmindeki Satsuki ve Mei’nin gerçek ölçülerde bir evi de olacak.

“Hakiki Transformers yapılsa” fikri bugüne kadar sağlıklı bir şekilde gerçeğe dönüşmedi. J-deite RIDE yeni bir deneme olarak karşımıza çıktı. Ne kadar başarılı olduğu tartışılır tabii ama çalışıyor.

Volkswagen daha önce birkaç fotoğrafla nasıl gözükeceği konusunda ipucu verdiği tamamen elektrikli ilk yarış otomobilini tanıttı. I.D. R Pikes Peak, adını taşıdığı “Pikes Peak” yarışını kazanmak için özel tasarlandı. “Bulutlara Yarış” olarak bilinen Pikes Peak‘te otomobiller 156 virajı olan 20 kilometrelik dağ yolunda yarışıyor. Volkswagen bu efsanevi yarışa en son 30 yıldan daha uzun bir süre önce katılmış, 652 beygirlik çift motorlu Golf’ü zorlu yokuşu süspansiyon sorunundan dolayı tamamlayamamıştı.

Bir diğer ‘Alman’ BMW de, X3 modelinin tam elektrikli versiyonunu 2020’de çıkarmayı planladığını açıkladı. 2018 Pekin Otomobil Fuarı’na katılan firma, aracın neye benzeyeceğine dair fikir veren fotoğraflar paylaştı. Concept iX3, şu anki BMW i3 elektrikli aracından çok daha geleneksel bir görünüşe sahip. Bu da çok daha fazla sayıda satılabileceğine işaret ediyor.

Ford bazı modellerini artık Kuzey Amerika’da piyasaya sürmeme kararı aldı. 2022 yılına kadar maliyetleri düşürme gibi bir planı olan marka, küçük ölçekli modelleri olan Focus, Taurus, Fiesta ve Fusion‘ı ‘büyük arabalar diyarı’ Amerika’da satmayacak.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

 • Yaşkı Japon için neden rahmetli oldu diyorsunuz? “Rahmetli olmak” deyimi yalnız Müslümanlar için kullanılır.

 • 1) Rahmet: birinin suçunu bağışlama anlamına gelir. “Rahmetli olmak” ise bir deyimdir, “ölmek” demektir. Ölmek fiilinin dinle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.
  2) Adamın dinini nerden biliyorsunuz? Dini ne olursa olsun hakkın rahmetine kavuşmuş olabilir, buna biz karar veremiyoruz
  3) Dini ucundan bucundan bir şekilde konu edebildiğiniz için tebrik ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: