Hırsıza hırlayan bisiklet

VanMoof adlı şirket, hırsızları 'hırlama' yöntemiyle caydıracak bir bisiklet üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanları bir bisiklet satın alıp kullanmaktan alıkoyan en önemli sebeplerden biri de hırsızlık riski. Yüksek teknoloji şehir bisikletleri üreten VanMoof adlı şirket, bisiklet hırsızlığını ortadan kaldırmayı ümit ediyor. Fiyatları bin Dolar‘dan başlayan VanMoof bisikletleri, akıllı telefona bağlanabiliyor, takip teknolojisiyle donatılıyor ve tek bir dokunuşla kilidi açılabiliyor. VanMoof’dan satın alınan bisikletin çalınması halinde, şirketin ‘bisiklet avcıları’ ekibinden bir yetkili bisikleti takip edip sahibine teslim ediyor. Eğer bisiklet bulunmazsa şirket yenisini temin ediyor.

Ancak VanMoof’un Akıllı Bisiklet’inin yeni versiyonu, hırsızlık ihtimalini tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen yeni bir özellik taşıyor. Şirketin kurucu ortağı Taco Carlier “Bir bisiklet hırsızı olduğunuzu ve Akıllı Bisiklet’e dokunduğunuzu düşünün. Bisiklet bir yaban kedisi gibi size hırlayacak” diyor.

Dokunmaya duyarlı olan Akıllı Bisiklet’in içinde bir de hoparlör sistemi var. Ses sistemi bisiklete sahibinden başka birinin dokunduğunu fark edince, bisiklet korkmuş bir hayvan gibi ses çıkaracak ve VanMoof uygulaması üzerinden bisikletin sahibine bildirim gönderecek. Eğer bu da hırsızı yıldırmaya yetmezse hırlama sesinin şiddeti artacak ve bisikletin içindeki ışıklar yanıp sönmeye başlayacak. Eğer hırsız bütün bu engelleri aşmayı başarırsa VanMoof’un sistemi bisiklet avcılarına bildirim gönderecek, onlar da çalınan bisikletin peşine düşecek.

Kaynak: Fast Company

Hollanda merkezli bisiklet üreticisi VanMoof, bisiklet hırsızlığını ortadan kaldırma ümidiyle bir adım attı. VanMoof'un Akıllı Bisiklet'inin yeni versiyonu dokunmaya duyarlı olacak ve bisikletin içinde bir ses sistemi bulunacak. Bisiklete sahibinden başkasının dokunduğu tespit edilirse sistem kuyruğuna basılmış bir hayvan gibi hırlamaya başlayacak ve ManVoof uygulaması üzerinden bisiklet sahibine bildirim gönderilecek. Bu önlemler hırsızı yıldırmaya yetmezse sesin yüksekliği artacak ve bisikletin içine yerleştirilen ışıklar yanıp sönmeye başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği