Hırsızı canından bezdiren kilit

Skunklock (kokarca kilit) adlı şirket, bisiklet hırsızlarıyla mücadele etmek için, kesildiğinde çok kötü kokulu bir gaz yayan bir bisiklet kilidi geliştirdi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hiç bisikletiniz çalındı mı? Bir şirket bu problemle başa çıkmak için yaratıcı bir yöntem geliştirdi. Skunklock (kokarca kilit) adı verilen U şeklindeki çelik bisiklet kilidi, içinde basınçlı ve pis kokulu bir gaz barındırıyor. Eğer birisi kilidi keserek açmaya çalışırsa gaz açığa çıkıyor. Şirkete göre bu gazın kokusu o kadar iğrenç ki çoğu durumda gaza maruz kalan kişiler istifra ediyor. Bu gazın ayrıca kısa süreli nefes darlığı ve görme bozukluğuna da sebep olduğu belirtiliyor.

Bisiklet çalma eylemini mümkün olduğunca sevimsiz bir deneyim haline getirmeyi amaçlayan şirket, üretime geçmek için Indiegogo üzerinden para topluyor. Kampanya sayfasında “Formülümüz hırsızın giydiği kıyafetleri ya da üzerindeki korunma malzemelerini giyilemeyecek hale getiriyor.” deniyor. Çalıntı bisikletler normaldeki fiyatının çok daha azına satıldığı için, hırsızın kıyafetlerinden olması bu işi oldukça karsız bir hale getiriyor.

Gaz maskesi de kar etmiyor

Skunklock kötü kokulu gazının en üst düzey gaz maskelerinden bile geçebildiğini söylüyor. Ancak zaten bir bisiklet hırsızının böyle bir ekipmana sahip olması çok olası değil. Şirket gazın tamamen güvenli olduğunu ve sadece kilit kesilmeye çalışıldığında ortaya çıkacağını söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=v3E7Ux10DGc

Eğer kimyasal bir kere salınırsa kilit kullanılmaz hale geliyor ve yenisini almak gerekiyor. (Kilidin tanesi 100 dolara satılıyor). Ancak bu deneyimin ardından hırsız büyük ihtimalle bisikleti bırakıp kaçacağından, bisikletin sahibi, yeni bisiklet almak yerine sadece 100 dolar zarar etmiş olacak.

Skunklock’un üretim merkezi San Francisco’da bisiklet kullanımı ve bisiklet hırsızlığı oldukça yaygın. 2014 yılında 4 bin 085 bisikletin çalındığı bildirilmiş. Yani günde 11’den fazla. Aynı yıl Londra’da 17 bin 800’den fazla bisiklet çalındığı rapor edildi. Ancak şirket, çoğu bisiklet hırsızlığının polise rapor edilmediğini ve asıl rakamın 100 bin civarında olduğunu söylüyor.

Yasalara uygun

Yine de sıradan bir bisiklet sürücüsü, koruma amacıyla yanında bir kimyasal silah taşımaktan çekinebilir. Harekete geçmeden önce ABD kanunlarını gözden geçiren şirket, bu koruma yönteminin kanunlara aykırı olmadığını belirtiyor. Bazı eyaletlerde biber gazı gibi kimyasalların taşınması yasak. Bu yüzden Skunklock bu eyaletlerdeki müşteriler için başka bir formül geliştirdi.

Kilidin, bisiklet kullanımının yaygın olduğu Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Danimarka, Finlandiya, Belçika, İsveç ve Japonya gibi ülkelerde de satılması planlanıyor. Yıllar içinde geliştirilen daha güçlü ve daha sert kilitlerin çok büyük etkisi olmadığı dikkate alındığında Skunklock yenilikçi tekniğiyle bir adım öne çıkıyor. Indiegogo’daki kampanyada 20 bin dolar hedef koyan şirket sadece birkaç gün içinde hedefine ulaştı.

Kaynak: BBC

Skunklock, U şeklinde bir bisiklet kilidi. Çelikten yapılan kilit kesilmeye çalışıldığında etrafa çok kötü kokan bir gaz yayılıyor. Bu gaz çoğu zaman koklayan kişilerin istifra etmesine sebep oluyor. Ayrıca kısa süreli nefes darlığı ve görme bozukluğu gibi etkileri de var. Bisiklet hırsızlığı işini daha riskli hale getirmek ve hırsızları caydırmak için tasarlanan kilit, gaz maskesi takılsa bile koklayan kişinin rahatsız olacağı bir gaz yayıyor. Gaza maruz kalan kişinin kıyafetleri de kullanılamaz hale geliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği