Haftanın Özeti: 228

04 - 09 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim, Yazılım, Donanım

Üçüncü parti tamir atölyeleri tarafından, Apple’a ait olmayan bataryalar yerleştirilmiş iPhone’lar da artık Apple yetkili servislerinde tamir edilebilecek. Bu iPhone tamirleri için önemli bir haber çünkü geçmişte Apple yetkili servisleri üçüncü parti batarya bulunduran iPhone’lara hizmet vermeyi reddediyordu. Eğer iPhone’da yapılacak yeni tamir işlemi batarya ile alakalı değilse yetkili servis cihazdaki üçüncü parti bataryayla ilgilenmeden tamir hizmetini normal olarak gerçekleştirecek. Eğer tamir batarya ile ilgiliyse yetkili servis standart fiyat üzerinden, bataryayı Apple’ın bataryaları ile değiştirebilecek. Ekranlar konusunda da 2017 yılında benzer bir kural değişikliğine gidilmiş ve Apple üçüncü parti ekranları olan iPhone’ları da tamir etmeye başlamıştı.

Intel 2017’de verdiği sözü tutarak Thunderbolt 3 yüksek hızlı bağlantı sistemini USB Uygulayıcıları Forumuna (USB-IF) telifsiz olarak sundu. USB-IF bu bağlantı teknolojisini alıp, USB 3.2’nin ardından gelecek yeni sürüm USB4’ün temeli olarak kullanacak. Böylece hem geleneksel USB protokol ailesi hem de Thunderbolt 3 protokolü tek bir dokümanda yer alacak. Bu durum USB4 girişlerinin bütün hızları desteklemesi anlamına gelecek.

Robotlar sadece insanların değil hayvanların da işlerini elinden alıyor. Çoban köpeği gibi havlayabilen dronlar çobanların ve çiftçilerin yeni gözdesi oldu. Dron teknolojisine gelen en son yenilikler, dronları çiftliklerde kullanmaya başlayan çiftçilerin işini kolaylaştırıyor. Dronlar sayesinde zaman ve paradan tasarruf eden çiftçiler, hayvanları da ürkütmeden uzaktan kontrol edebiliyor.

Kanada’nın New Brunswick bölgesinde faaliyet gösteren Kraliyete bağlı enerji kurumu NB Power, ABD’nin Florida eyaletinden Joi Scientific ile iş birliği yaparak deniz suyundan elde edilen hidrojen ile çalışacak enerji santralleri kuracak. NB Power aslında Joi Scientific ile üç yıl önce iş birliği anlaşması yapmıştı ama yeni çalışmalar ve prototipler için anlaşma şimdi sağlandı. Joi Scientific CEO’su Traver Kennedy “Dünyanın ilk salınımsız elektrik servisini oluşturmak için iş birliği yaptık.” diyor. Bu tesisler yakıtını denizden alacak ve sadece su buharı salınımı yapacak.

Toplumu karbonsuzlaştırmak amacıyla kurulan yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures, jeotermal enerji proje geliştirme şirketi Baseload Capital’a 12,5 milyon Dolar yatırım yaptı. Girişimin arkasındaki yatırımcılar arasında Jeff Bezos, Bill Gates ve Jack Ma gibi isimler yer alıyor. Baseload Capital, ana şirketi Climeon’un geliştirdiği teknolojiyi kullanarak jeotermal enerji santralları geliştirilmesi için ana para sağlayan bir proje yatırım şirketi. Climeon’un jeotermal enerji modülleri 150 kilowatt enerji üretebiliyor.

Londra’da tedavi gören HIV pozitif bir adam, HIV’ye dayanıklı birinden alınan kemik iliği nakli ile AIDS virüsünden tamamen kurtulan ikinci kişi oldu. Daha önce Berlin’de yapılan bir ilik nakliyle bir AIDS hastası daha tedavi edilmişti. Bu gelişmeler, AIDS tedavisi geliştirilmesinde doktorlara yardımcı olabilir. Kemik iliği nakli, sadece CCR5 adı verilen bir mutasyona sahip kişilerden alınan kemik iliği kullanıldığında işe yarıyor. Bu mutasyon insanları HIV’ye karşı dayanıklı hale getiriyor. Doktorlar HIV taşıyıcılarında bu mutasyonu gen tedavisi ile gerçekleştirmenin yollarını araştırıyor.

Yeşil çay ve havuçta bulunan bazı bileşenlerden oluşan bir diyet, genetik olarak Alzheimer geliştirmeye programlanmış farelerde Alzheimer benzeri semptomları geri çevirdi. Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) araştırmacıları bu çalışmanın farelerde yapıldığını ve fareler üzerinde yapılan birçok keşfin insan tedavilerine dönüştürülemediğini belirtiyor. Yine de ortaya çıkan sonuçlar, halihazırda kullanılan bitki tabanlı bazı gıda takviyelerinin insanlarda bunamaya karşı koruma sağlama ihtimali olduğunu gösteriyor.

Çin, gençleri uzay keşfi konusunda heveslendirmek için ilk Mars simülasyon merkezini Cuma günü halka açtı. Çin’in kuzeybatısındaki Qinghai Bölgesi’nde Mangai şehrinde yer alan merkez Mars koşullarını dünya üzerinde taklit etmek için tasarlandı. Proje müdürü Gao Jungling, “Qinghai’deki Qaidam havzası, doğal özellikleri, yer yapısı ve iklimi ile Dünya üzerinde Mars’a en çok benzeyen yer olarak biliniyordu” diyor.

Yeni yapılan bir araştırma, ABD, Hindistan ve Çin’de insanların ‘temiz et’e (laboratuvar eti ya da kültür eti olarak da biliniyor) nasıl baktıklarını inceledi. Araştırmada Hindistan ve Çin’de araştırmaya katılanların sırasıyla yüzde 86 ve yüzde 93 oranında “deneyebilirim” yanıtı verdiği görüldü. ABD’de katılımcıların yüzde 53’ü, eğer fiyatları aynıysa yeni etleri, geleneksel etlere tercih edeceklerini söylediler. Uzmanlar Asya’nın ‘temiz et’ kullanımında başı çekebileceğini söylüyor.

Manchester Üniversitesinden araştırmacılar Dr. Nazmul Karim ve Prof. Sir Kostya Novoselov grafen tabanlı iplik üretmenin ölçeklenebilir bir yöntemini geliştirdi. Çok işlevli giyilebilir elektronik tekstil ürünleri uzun zamandır sağlık, spor, fitness ve havacılık alanlarının odağındaydı. Grafen, her atomu çevresiyle temas halinde olduğu için ortamdaki değişikliklere karşı oldukça duyarlı bir malzeme. Bu da grafeni algılayıcı üretimi için ideal hale getiriyor. Yeni yöntemde, mevcut tekstil makineleri kullanılarak, ekstra bir maliyet olmadan üretim yapılabiliyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: