Haftanın Özeti: 228

04 - 09 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Geçtiğimiz yıl ikinci kez Zorlu PSM’yi müzik, yaratıcılık ve teknolojinin merkezine dönüştüren Sónar Istanbul, 8-9 Mart 2019 tarihlerinde yine elektronik müzik dünyasının birbirinden değerli DJ/prodüktörlerine ev sahipliği yaptı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), kültür ve sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmak amacıyla, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle kurduğu İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı kapılarını açtı. Şişhane’de vakıf ofislerine de ev sahipliği yapan Nejat Eczacıbaşı Binası’nın en alt katında açılan İKSV Alt Kat, Boğaziçi Üniversitesi’nin işbirliğiyle yıl boyunca farklı disiplinlerde etkinlik ve atölye programları sunacak.

Doğuş Grubu’nun, fotoğraf sanatının duayenlerinden merhum Ara Güler ile iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi Aphrodisias sanatseverlerle buluşuyor. Serginin ana gövdesini Ara Güler tarafından fotoğraflanan, Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescil edilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş Geyre Köyü ve civarında çektiğifotoğraflar oluşturuyor.

Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Karakomik Filmler serisinin Kaçamak ve 2Arada başlıklı yapımları 18 Ekim’de seyirciyle buluşacak. Can Yılmaz, Zafer Algöz, Necip Memili ve Özkan Uğur’un tatile çıkan 4 arkadaşı canlandırdığı filmde, Cem Yılmaz da gittikleri otelin sahibi Alpay karakterine hayat veriyor.

Amazon, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda yer alan haritayla Yüzüklerin Efendisi dizisinin nerede ve hangi zamanda geçeceğini açıkladı. Paylaşımda yer alan İkinci Çağ, aynı zamanda Númenor Çağı olarak da biliniyor. Númenor Adası ise yayınlanan haritanın sol alt köşesinde görülebiliyor.

1967’de yayımlanan ve bugüne dek 50 milyonun üzerinde satan Gabriel García Márquez’in romanı Yüzyıllık Yalnızlık İspanyolca bir dizi olacak. Yayın haklarını yazarın oğulları Rodrigo Garcia ve Gonzalo García Barcha’dan satın alan Netflix, romanın hayranlarını da ikiye böldü. Çünkü Gabriel García Márquez aslında eserin beyazperdeye aktarılmasına karşıyd. Zira başka bir dilde ve film süresi içinde hikayenin olduğu gibi aktarılamayacağından endişe ediyordu. Sonuçları birlikte göreceğiz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: