Apple bataryası değiştirilmiş iPhone’ları da tamir edecek

Üçüncü parti tamir atölyeleri tarafından, Apple'a ait olmayan bataryalar yerleştirilmiş iPhone'lar da artık Apple yetkili servislerinde tamir edilebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üçüncü parti tamir atölyeleri tarafından, Apple’a ait olmayan bataryalar yerleştirilmiş iPhone’lar da artık Apple yetkili servislerinde tamir edilebilecek. Bu iPhone tamirleri için önemli bir haber çünkü geçmişte Apple yetkili servisleri üçüncü parti batarya bulunduran iPhone’lara hizmet vermeyi reddediyordu.

Eğer iPhone’da yapılacak yeni tamir işlemi batarya ile alakalı değilse yetkili servis cihazdaki üçüncü parti bataryayla ilgilenmeden tamir hizmetini normal olarak gerçekleştirecek. Bu tamir ekran, anakart, mikrofon gibi diğer bileşenleri kapsayabilir. Tamirlerde normal tarife uygulanacak.

Eğer tamir batarya ile ilgiliyse yetkili servis standart fiyat üzerinden, bataryayı Apple’ın bataryaları ile değiştirebilecek. Tamir işlemine başlamadan önce yetkili servisin üçüncü parti bataryanın şarj oranını yüzde 60’ın altına düşürmesi gerekiyor. iPhone’un batarya çentikleri kırık ya da kayıpsa ya da gereğinden fazla yapıştırıcı bulunuyorsa yetkili servis telefonun tamamını batarya fiyatına değiştirmeye karar verebilecek.

Ekran ve batarya dışında değişim hala yasak

Güncellenmiş kurallar geçtiğimiz hafta yürürlüğe girdi ve tüm dünyada geçerli. Apple ana kartı, dış gövdesi, mikrofonları, şarj girişi, kulaklık girişi, ses ve güç butonları ve benzer diğer parçaları değiştirilmiş iPhone’ları tamir etmeyi yine reddediyor. Ekranlar konusunda da 2017 yılında benzer bir kural değişikliğine gidilmiş ve Apple üçüncü parti ekranları olan iPhone’ları da tamir etmeye başlamıştı.

iFixit İletişim Müdürü Kay-Kay Clapp şöyle konuştu:

Bu karar üçüncü parti ekosisteminin daha önce hiç olmadığı kadar Apple’ın yüksek kaliteli müşteri deneyiminin bir parçası haline geldi. Eğer Apple’a tamir politikasını değiştirecek kadar fazla üçüncü partiler tarafından tamir edilmiş telefon geliyorsa bu durum, şirketin sattığı her telefona tamir hizmeti verecek kadar kapasitesi olmadığının bir göstergesi olabilir. Hepimiz, Apple da dahil, tamir topluluğunun sağladığı hizmetlerden faydalanıyoruz.

iPhone tamiri için Apple’ın destek sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaynak: Macrumours

Üçüncü parti tamir atölyeleri tarafından, Apple'a ait olmayan bataryalar yerleştirilmiş iPhone'lar da artık Apple yetkili servislerinde tamir edilebilecek. Bu iPhone tamirleri için önemli bir haber çünkü geçmişte Apple yetkili servisleri üçüncü parti batarya bulunduran iPhone'lara hizmet vermeyi reddediyordu. Eğer iPhone'da yapılacak yeni tamir işlemi batarya ile alakalı değilse yetkili servis cihazdaki üçüncü parti bataryayla ilgilenmeden tamir hizmetini normal olarak gerçekleştirecek. Eğer tamir batarya ile ilgiliyse yetkili servis standart fiyat üzerinden, bataryayı Apple'ın bataryaları ile değiştirebilecek. Ekranlar konusunda da 2017 yılında benzer bir kural değişikliğine gidilmiş ve Apple üçüncü parti ekranları olan iPhone'ları da tamir etmeye başlamıştı.

1 Yorum

  • Bir zahmet tamir etsin dünya kadar para karşılığıda satıyorlar bir de tamir etmeyecekler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği