Apple sorunlu bataryaları değiştirecek

2015'in Eylül ve Ekim aylarında üretilen bazı iPhone 6S'lerin bataryalarının sorunlu olduğu ve Apple tarafından ücretsiz olarak değiştirileceği açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple tarafından yapılan bir açıklamaya göre 2015’in Eylül ve Ekim aylarında üretilen bazı iPhone 6S’lerde bir batarya problemine rastlandığı ve bu dönemde üretilen telefonların bataryalarının ücretsiz olarak değiştirileceği belirtildi. Bunun bir güvenlik zafiyeti olmadığını belirten Apple, bataryalardaki problemlerin telefonun sebepsiz yere kapanmasına yol açtığını ifade etti.

Telefonunda bu şekilde bir problem olabileceğini düşünen iPhone 6S kullanıcılarının, telefonun seri numarasının kontrol edilmesi için bir Apple satış mağazasına ya da yetkili Apple servisine başvurması gerekiyor. Eğer telefon batarya değişimi programı kapsamına giriyorsa Apple bataryayı ücretsiz olarak değiştirecek.

Değişimden önce yapılması gerekenler

iPhone’lar batarya değişimine alınmadan önce kullanıcıların tüm bilgilerini iCloud ya da iTunes kullanarak yedeklemesi, ‘iPhone’umu bul‘ özelliğinin kapatılması ve telefondaki tüm içeriklerin silinmesi gerekiyor.

Ayrıca telefonda bataryanın değiştirilmesini engelleyecek bir başka arıza varsa (ekranın kırılmış olması gibi) öncelikle bu arızanın giderilmesi gerekiyor. Müşteriler iPhone’u arızalı bir şekilde servise getirirse, arızanın türüne göre ekstra servis masrafı çıkabileceği ifade ediliyor.

Önceki tamir bedelleri geri alınabilecek

Daha önce bu sorun sebebiyle telefonunun pilini değiştirtmiş olan iPhone 6S sahiplerinin Apple ile iletişim kurarak yaptıkları masrafın geri ödenmesini talep etmesi gerekiyor.

Bu program dahilinde yapılan pil değişikliğinin telefonun garanti süresini uzatmayacağı ancak bataryaların, telefonun satın alındığı tarihten itibaren üç yıl boyunca garanti dahilinde olacağı bildiriliyor.

Kaynak: Apple

Apple geçtiğimiz yıl Eylül ve Ekim aylarında üretilen bazı iPhone 6S'lerin bataryalarında bulunan bir sorunun telefonların kendi kendine kapanmasına sebep olduğunu açıkladı. Bu sorundan etkilendiğini düşünen kişilerin Apple bayilerine başvurmasını isteyen şirket, mağdur olan müşterilerine ücretsiz batarya değişimi sözü verdi. Ayrıca bu problem sebebiyle daha önce bataryasını değiştirten iPhone 6S kullanıcılarına da masraflarının iade edileceği açıklandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği