iPhone 3GS Güney Kore’de yeniden satışa sunuluyor

Güney Koreli GSM operatörü SK Telink deposunda bulduğu hiç açılmamış iPhone 3GS'leri tanesi yaklaşık 190 Lira'dan satışa sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, iPhone 3GS satışlarını yıllar önce durdurdu ancak bu durum Güney Koreli GSM operatörü SK Telink’in bu telefonu yeniden satışa sunmasına engel değil. ETNews’in haberine göre SK Telink kendisine ait bir depoda hiç açılmamış iPhone 3GS model telefonlar buldu ve bunları bu ayın sonunda, 44 bin Won’a (yaklaşık 190 Lira) satmaya karar verdi.

iPhone 3GS’lerin bataryaları neredeyse 10 yıldır hiç kullanılmadığı için SK Telink her kutuyu tek tek açıp bataryaların çalışıp çalışmadığını kontrol edecek. Daha sonra telefonlar yeniden paketlenip müşterilere satılmak için gönderilecek. Depoda geçen bu kadar uzun sürenin ardından bataryaların nasıl çalışacağı bir soru işareti. Telefonlar normalde 2009’un Haziran ayında mağazalardaki yerini almıştı. Güney Kore’de ise katı düzenlemeler sebebiyle 5 ay sonra satışa sunuldu.

Günümüzün uygulamalarını desteklemiyor

O dönem büyümekte olan 3G ağından adını alan telefon, Apple’ın plastik kapağa sahip son amiral gemisi telefonu oldu. Apple daha sonra cam ve metal kaplama kullanmaya başladı. iPhone 3GS’e yüklenebilen en yeni işletim sistemi güncellemesi iOS 6. Apple şu anda iOS 11’i kullanıyor ve bu yıl içinde iOS 12’nin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu yüzden iPhone 3GS alanlar, popüler mesajlaşma uygulamaları da dahil pek çok uygulamayı kullanamayacak. Ayrıca 4G/LTE desteği olmadığı için internet bağlantı hızı da günümüzdeki telefonlara göre oldukça yavaş olacak.

2018 yılında 2009 yapımı bir iPhone almanın en önemli avantajı fiyatı. Apple’ın şu anda sattığı en ucuz telefon olan iPhone SE Güney Kore’de 490 bin Won’a (yaklaşık 2 bin 100 Lira) satılıyor. Yani iPhone 3GS’lerin fiyatının 10 katından daha fazla. Ancak iPhone 3GS modellerini tamir ettirmek ya da parçalarını değiştirtmek oldukça zor olabilir. Bu yüzden bu telefonları günlük kullanım için değil, koleksiyon amaçlı olarak satın almak daha doğru bir karar olabilir.

Kaynak: VentureBeat

Güney Koreli GSM operatörü SK Telink kendisine ait bir depoda hiç açılmamış iPhone 3GS model telefonlar buldu ve bunları bu ayın sonunda, 44 bin Won'a (yaklaşık 190 Lira) satmaya karar verdi. Telefonların bataryalarının hala çalıştığını tek tek kontrol edecek olan firma sonra telefonları yeniden paketleyip satışa sunacak. Günümüz uygulamalarını desteklemeyen telefonlar günlük kullanımdan ziyade koleksiyon amaçlı olarak satın alınabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği