Şeylerin interneti için ilk ulusal ağ

Hollanda'lı telekomünikasyon şirketi KPN, ülke çapında tüm şeylerin interneti cihazlarını birbirine bağlayan internet ağını hayata geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore telekomünikasyon şirketi SK Telecom geçtiğimiz günlerde Daegu şehrinin tamamını kapsayan bir şeylerin interneti ağı kuracağını ve bu yılın ortalarında bu ağın ülke çapına yayılacağını açıklamıştı. Ancak Hollanda tüm ülkeyi birbirine bağlama konusunda daha hızlı davrandı. Hollandalı telekomünikasyon şirketi KPN, tüm ülkede milyonlarca cihazı birbirine bağlayacak bir sistemi hayata geçirdiğini açıkladı.

KPN teknisyenleri mevcut baz istasyonlarını LoRa (uzun menzil) ağ geçitleri ve antenlerle donattı. Böylece şeylerin internetine özel yeni bir halka açık ağ oluşturuldu. Öncelikle Rotterdem ve Lahey bölgelerinde hizmete giren ağ müşterilerden gelen talepler doğrultusunda tüm ülkeye yayıldı.

Müşterilerin talebi karşılandı

KPN yöneticisi Joost Farwerck, “Geçtiğimiz yıl, şeylerin interneti uygulamaları için düşük güçlü ağ teknolojisine olan talebin arttığını gördük. Bu talebe LoRa’yı seçerek yanıt vermeyi tercih ettik. Böylece milyonlarca cihaz düşük maliyetli bir şekilde internete bağlanabilir hale geldi. Bir yıldan kısa bir süre içinde KPN pazar ihtiyacını karşılayabilmemizi sağlayan bir ağ kurmayı başardı.” şeklinde konuştu.

Şirketin halihazırda LoRa ağını kullanan 1,5 milyon cihaz için anlaşması bulunuyor. Schiphol Havalimanındaki bagajlar, Rotterdam limanındaki derinlik sondaları ve Utrecht Merkez Garı’ndaki tren yolu makasları akıllı cihazlarla kontrol ediliyor. KPN sistemi optimize etmeye ve yeni fonksiyonlar eklemeye devam ederken bu cihazlara yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

lora-kpn-1440

Şeylerin internetini kullanan cihazlar yaygınlaştıkça bu alanda artan talebi karşılamak adına Hollanda'lı telekomünikasyon şirketi KPN ülke çapında bir ağ kurduğunu açıkladı. LoRa (uzun menzil) teknolojisi ile kurulan ağ ülkedeki pek çok cihazı internete bağlayacak. Öncelikle Rotterdam ve Lahey kentlerinde hizmete giren sistem bir yıldan kısa bir sürede ülke çapına yayıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği