Jeotermal enerjiye milyarderlerden destek

Karbonsuz enerji yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures, jeotermal enerji proje geliştirme şirketi Baseload Capital’a 12,5 milyon Dolar yatırım yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Jeff Bezos, Bill Gates ve Jack Ma gibi milyarderlerin finanse ettiği, toplumu karbonsuzlaştırmak amacıyla kurulan yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures, jeotermal enerji proje geliştirme şirketi Baseload Capital‘a 12,5 milyon Dolar yatırım yaptı. Baseload Capital, ana şirketi Climeon‘un geliştirdiği teknolojiyi kullanarak jeotermal enerji santralleri geliştirilmesi için ana para sağlayan bir proje yatırım şirketi.

Google’ın ana şirketi Alphabet’ten çıkan Dandelion Energy gibi Climeon da jeotermal enerjiyi kullanabilen standart makineler geliştiriyor. Ancak Dandelion geliştirdiği teknolojiyle müşterilerine ısınma imkanı sağlıyor, Climeon ise jeotermal enerjiyi elektriğe dönüştürmek için çalışma yürütüyor.

Tek modül 250 eve elektrik sağlayabiliyor

Şirketin geliştirdiği iki metreküp hacmindeki modüller 150 kilovat elektrik üretebiliyor. Bu miktar Avrupa’da ortalama 250 evin enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli. 2011’de kurulan Climeon, Baseload Capital’ı bir yıl önce Climeon teknolojisini kullanan enerji santrallerini inşa edecek özel amaçlı araçlara yatırım yapmak için kurdu. Baseload bu şirketlerden hisse alıyor ve onlara borç yapılandırma imkanı sunuyor.

Baseload Capital’a yaptığı yatırım aracılığıyla Breakthrough Energy Ventures bu küçük ölçekli enerji santrallerinin küresel olarak geliştirilmesine ve finanse edilmesine yardımcı olacak.

Climeon ve Baseload Capital üç ana endüstriye odaklanıyor: jeotermal enerji, kargo ve ağır sanayi. Bir Climeon sözcüsü “Makinelerimizi denizcilik endüstrisine satıyoruz. Burada motorlardan elde edilen fazla ısı elektriğe dönüştürülüyor. Aynı şekilde çelik üretiminde de fazla enerjiyi elektriğe dönüştürebilen sistemlerimiz kullanılıyor. Son olarak jeotermal enerji santrali işleten şirketlere de bu makineleri satıyoruz. Bu özel maksatlı şirket ya da mevcut bir enerji şirketi olabilir. Örneğin ABD’de modüllerimiz mevcut jeotermal bölgelerinde kullanılacak.” diyor.

Bir modül 350 bin Avro

Şirket modüler ünitelerinin enerji santrallerinin kapasitesini artırmak ya da tamamen değiştirmek için kolayca kullanılabildiğini belirtiyor. Modüllerin fiyatı 350 bin Avro. Müşteriler ayrıca şirketin enerji santrali yönetim yazılımını kullanmak için yılda 5 bin Avro ödeme yapıyor. Şimdiye kadar şirket toplam 88 milyon Dolar’lık sipariş aldı.

Baseload Capital’a yapılan yatırım, Breakthrough Energy’nin jeotermal endüstriye yaptığı ikinci yatırım oldu. Geçtiğimiz yıl da şirket, kilovat başına 5 ila 7 sent maliyetle mevcut jeotermal enerji gelişmelerini hızlandıran teknolojiler kullanan Fervo Energy şirketine yatırım yapmıştı.

Breakthrough Energy Ventures’tan Carmichael Roberts “Düşük sıcaklıkta jeotermal ısı enerjisi gibi temel kaynakların enerji sektörünü dönüştürme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Baseload Capital ve Climeon’un yenilikçi teknolojisi sera gazı olmadan, ekonomik ve etkin bir şekilde, geniş ölçekte elektrik üretme potansiyeline sahip.” dedi.

Kaynak: TechCrunch

Jeff Bezos, Bill Gates ve Jack Ma gibi milyarderlerin finanse ettiği, toplumu karbonsuzlaştırmak amacıyla kurulan yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures, jeotermal enerji proje geliştirme şirketi Baseload Capital’a 12,5 milyon Dolar yatırım yaptı. Baseload Capital, ana şirketi Climeon’un geliştirdiği teknolojiyi kullanarak jeotermal enerji santralleri geliştirilmesi için ana para sağlayan bir proje yatırım şirketi. Climeon’un jeotermal enerji modülleri 150 kilovat enerji üretebiliyor. Bu modüller sadece jeotermal enerjide değil, aşırı ısı üretilen denizcilik ve çelik üretimi gibi alanlarda da ısıyı elektriğe dönüştürmek için kullanılabiliyor. Modüllerin maliyeti 350 bin Avro ve yıllık 5 bin Avro yazılım abonelik ücreti bulunuyor.Yorumunuz: