Thunderbolt 3, USB4 oluyor

Intel'in Thunderbolt 3'ü telifsiz sunmasıyla USB4 ve Thunderbolt 3 bağlantı yöntemleri aynı giriş üzerinden sunulabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Intel 2017’de verdiği sözü tutarak Thunderbolt 3 yüksek hızlı bağlantı sistemini USB Uygulayıcıları Forumuna (USB-IF) telifsiz olarak sundu. USB’nin özelliklerini belirleyen endüstri grubu USB-IF bu bağlantı teknolojisini alıp, USB 3.2’nin ardından gelecek yeni sürüm USB4’ün temeli olarak kullanacak.

Thunderbolt 3, USB 3.2 Gen 2×2‘nin bant genişliğini 20 Gb/s’den 40Gb/s’ye çıkarmakla kalmayacak, ayrıca birden fazla veri ve görüntüleme protokolünü aynı anda kullanmayı sağlayacak. USB4’ün özelliklerinin temelde Thunderbolt 3 ve USB 3.2’nin özelliklerini kapsamasını bekleyebiliriz. Böylece hem geleneksel USB protokol ailesi (USB 3.2 Gen 2×2 de dahil olmak üzere) hem de Thunderbolt 3 protokolü tek bir dokümanda yer alacak. Bu durum USB4 girişlerinin bütün hızları desteklemesi anlamına gelecek.

Intel daha önce yaptığı açıklamada bu yıl satışa sunulacak Ice Lake platformunda hem Thunderbolt 3 hem de USB 3.2 Gen 2 girişleri bulunacağı belirtilmişti. Şu anda Thunderbolt 3 sunmak için ekstra bir çip eklemek gerekiyor. Platforma entegrasyon ile sistem kuranlar artık bu ekstra çipi dahil edip etmeme konusunda bir tercih yapmak zorunda kalmayacak. Bu özellik zaten dahili olacak ve neredeyse her sistemde bulunması bekleniyor.

İsimlendirmedeki tutarsızlık sürüyor

Ayrıca USB-IF’in isimlendirme yeteneğine (!) de değinmeden geçmek olmaz. Önceki versiyonlarda USB ile versiyon sayısı arasında bir boşluk vardı: ‘USB 3.2’, ‘USB 2.0’ şeklinde. Ama bilinmeyen bir sebeple yeni versiyonda bu boşluk kaldırıldı ve USB4 adı kullanılmaya başladı. Aynı organizasyon USB 3’ün art arda gelen jenerasyonlarını sırasıyla ‘Gen 1’, ‘Gen 2’ ve ‘Gen 2×2’ şeklinde isimlendirmişti. O yüzden bu yeni isimlendirmeye çok da şaşırmamak lazım. Ama isimler arasındaki bu uyuşmazlık gerçekten dikkat çekici.

Kaynak: Ars Technica

Intel 2017'de verdiği sözü tutarak Thunderbolt 3 yüksek hızlı bağlantı sistemini USB Uygulayıcıları Forumuna (USB-IF) telifsiz olarak sundu. USB-IF bu bağlantı teknolojisini alıp, USB 3.2'nin ardından gelecek yeni sürüm USB4'ün temeli olarak kullanacak. Böylece hem geleneksel USB protokol ailesi hem de Thunderbolt 3 protokolü tek bir dokümanda yer alacak. Bu durum USB4 girişlerinin bütün hızları desteklemesi anlamına gelecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği