USB hızı 20 Gbps’e ulaşacak

Her telefon ve bilgisayarın kullandığı veri aktarım yöntemi USB’nin yeni sürümü USB 3.2 ile birlikte saniyede 20 gigabit veri aktarmak mümkün olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer sık sık fotoğraflarını ya da büyük boyutlu videolarını harici hard diskine aktaran biriyseniz müjde: USB portlarının hızı iki katına çıkıyor. Her telefon ve bilgisayarın kullandığı veri aktarım yöntemi USB’nin kullanımdaki en son sürümü USB 3.1 saniyede 10 gigabit veri aktarabiliyor. Yeni USB 3.2 teknolojisi ise bu rakamı 20 Gbps’a çıkarıyor. Tabii bunun için modern USB-C kablolarına ve portlarına ihtiyacınız olacak.

Yani, belki… Endüstri grubu bu değişimi salı günü açıkladı ama USB Uygulamacıları Forumu şimdilik 20 Gbps hız konusunda net bir karar vermek istemiyor. Herhangi bir performans sözü verilmeden önce pazarlama planlamalarının tamamlanması bekleniyor.

Yine de bir sürücüden diğerine veri aktarmanın yeni teknoloji ile daha hızlı ve kolay olacağını söylemek mümkün. Gelecekte USB-C, video monitörlerini bağlamak için de kullanılabilir.

USB-C ve USB 3.2 farkı nedir?

Tüm bu terminolojiler kulağa karmaşık geliyor olabilir. USB 3.2 teknolojisi verinin kablolar üzerinden nasıl gönderileceğini belirliyor. USB-C teknolojisi ise girişlerin ve kabloların fiziksel özelliklerinin nasıl olacağını belirliyor. Yani USB-C’yi tren rayı, tren istasyonu ve trenler olarak; USB 3,2’yi de trenlerin nereye gideceğine karar veren kurallar olarak düşünebilirsiniz. USB 3.2 güncellemesi, USB-C’nin iki kat fazla tren rayı kullanabilmesini sağlıyor.

Ama hemen heyecanlanmayın, bu güncellemenin hayata geçmesi 12 ila 18 ay sürecek. Kullanıma sunulduktan sonra ise mevcut USB-C kabloları da yeni teknoloji ile birlikte kullanılabilecek.

Hızla hayatımıza girecek

Eğer USB-C’ye aşina değilseniz çok yakında olacaksınız. Bu yıl, bu teknolojiye geçiş için dönüm noktası olacak gibi duruyor. 2021’e kadar her yıl USB-C kullanan cihazların satışının yüzde 69 artması bekleniyor.

Bu arada Intel’in Thunderbolt portu USB-C portları üzerinden 40 Gbps’e varan hızlarda veri transferi yapabiliyor. Ancak bunun için daha pahalı olan Thunderbolt kabloları, laptopları ve çevre birimlerini satın almak gerekiyor.

USB bu aralar USB-C ile birlikte köklü bir değişim geçiriyor. Yeni USB uçları çift taraflı olarak kullanılabiliyor. Böylece artık kabloyu takarken hangi tarafın üste geldiğiyle ilgilenmenize gerek kalmayacak. Aynı kablo telefonlar ve bilgisayarlarda kullanılabilecek. Ayrıca yüksek güç aktarımlarına izin veren USB-C sayesinde, artık USB kablosuyla sadece telefonunuzu değil aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarınızı da şarj edebileceksiniz.

Kaynak: CNet

Eğer sık sık fotoğraflarını ya da büyük boyutlu videolarını harici hard diskine aktaran biriyseniz müjde: USB portlarının hızı iki katına çıkıyor. Her telefon ve bilgisayarın kullandığı veri aktarım yöntemi USB’nin kullanımdaki en son sürümü USB 3.1 saniyede 10 gigabit veri aktarabiliyor. Yeni USB 3.2 teknolojisi ise bu rakamı 20 Gbps’a çıkarıyor. Tabii bunun için modern USB-C kablolarına ve portlarına ihtiyacınız olacak.Bir yanıt

Yorumunuz: