Windows’ta artık USB’yi güvenli çıkarmamıza gerek yok

Windows’un yeni güncellemesi ile birlikte artık USB portuna taktığımız harici bellek cihazlarını sökmeden önce bilgisayardan çıkış yapmamız gerekmiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıllarca bizi USB cihazlarını güvenli çıkarmadığımız için azarlayan Microsoft sonunda USB portuna takılı depolama cihazlarını dilediğimiz zaman çıkarabileceğimizi müjdeledi. USB bellekler kullanılmaya başladığı günden bu yana Windows kullanıcıları sürekli flaş disk ya da harici hard diskleri protokole uygun şekilde çıkarması yönünde uyardı.

Bu protokol yıllardır var ve aslında bunun mantıklı bir sebebi de var. Windows’un eski versiyonlarında ve hatta Windows 10’un önceki versiyonlarında USB’leri güvenli şekilde çıkarmamak harici belleklerde soruna yol açabiliyordu. Özellikle flaş diskinize ya da harici hard diskinize veri yazılırken USB bağlantısını kesmek cihazın zarar görmesine ve içindeki dosyaların okunamamasına yol açıyordu.

Artık Windows 10’un 1809 nolu güncellemesi sayesinde USB cihazlarınızı ne zaman isterseniz çıkarabilirsiniz. Aslında bu güncelleme geçtiğimiz yıl kullanıma sunulmuştu ama yeni Microsoft destek belgeleri sayesinde daha geniş kitlelerin dikkatini çekti. Önceki versiyonlarda harici bellekler ‘Daha iyi performans’ adı verilen ilkeyle yönetiliyordu. Bu da USB sürücüleri önce güvenle durdurmayı ve daha sonra çıkarmayı gerektiriyordu. 1809 güncellemesinin yeni versiyonunda ‘Hızlı çıkarma’ artık yeni varsayılan ayar. Böylece USB cihazlarınızı dilediğiniz zaman çekip çıkarabileceksiniz.

Siz yine de dikkat edin

Bu yeni değişime rağmen USB cihazına veri yazılırken bilgisayardan çıkarmak çok iyi bir fikir olmayabilir. Dosya aktarımı yapılırken bu işlemin bitmesini beklemek hem dosyanız hem de harici belleğiniz açısından daha sağlıklı. Ama cihazınız zaten o sırada kullanılmıyorsa herhangi bir şey yapmaya gerek olmadan çekip çıkarabilirsiniz.

Güncelleme sayesinde artık her USB bellek çıkarışımızda birkaç saniye kazanmış olacağız. Artık bu ekstra zamanı yeni bir hobi edinmeye mi harcarsınız yoksa spor falan mı yaparsınız orası size kalmış?

Kaynak: Science Alert

Yıllarca bizi USB cihazlarını güvenli çıkarmadığımız için azarlayan Microsoft sonunda USB portuna takılı depolama cihazlarını dilediğimiz zaman çıkarabileceğimizi müjdeledi. USB bellekler kullanılmaya başladığı günden bu yana Windows kullanıcıları sürekli flaş disk ya da harici hard diskleri protokole uygun şekilde çıkarması yönünde uyardı. Bu uyarı veri kaybını önlemek için yapılıyordu. Ancak Windows 10’un 1809 güncellemesi ile birlikte bu işleme gerek kalmadan da USB belleğinizi çekip çıkarabilirsiniz. Yine de o sırada harici belleğinize veri yazılmadığından emin olmanızda fayda var.Yorumunuz: