En güvenli depolama: SmartFlash

Rus girişimciler tarafından 'en güvenli depolama sistemi' olarak tanıtılan SmartFlash, bulut üzerindeki dosyalara erişmek için flaş bellek kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Flashsafe adlı Rus girişim, SmartFlash adını verdiği bir akıllı flaş bellek üretti. Dosyaları bulut sistemi üzerinde depolayan cihaz için üreticiler sınırsız depolama hakkı veriyor. Rus girişimciler ürünün şimdiye kadarki en güvenli dosya depolama yöntemi olduğunu iddia ediyor.

SmartFlash bilgisayara takıldığında, sunucu ile 2048 bitlik şifreleme kullanan güvenli bir bağlantı kuruyor. Daha sonra cihaza atılan dosyalar anonim olarak sunucuya yükleniyor. Kullanıcı istediği zaman SmartFlash’ı kullanarak sunucuya bağlanıp dosyalarını alabiliyor. Film ya da müzik dosyaları sunucu üzerinden oynatılabiliyor.

SmartFlash’i diğer bulut sistemlerinden ayıran en önemli özelliği, dosyalara erişim için cihaza ihtiyaç duyması. Herhangi bir kullanıcı adı ya da parola kullanmayan sistem ile sadece SmartFlash’ı bilgisayara takıp dosyalarınıza erişebiliyorsunuz. Eğer dosyaları paylaşmak isterseniz, başka kullanıcıları ‘güvenilir bağlantı’ olarak ekleyip onlara klasörlerinize ya da dosyalarınıza erişim izni verebiliyorsunuz.

Güvenlik ön planda

Eğer SmartFlash’ı kaybederseniz, tıpkı kredi kartınızı kaybettiğinizde yaptığınız gibi şirkete ulaşıp durumu bildiriyorsunuz. Şirket eski cihazı iptal ediyor. Sizin hesabınıza bağlı yeni bir SmartFlash adresinize gönderiliyor. Dosyalarınıza yeni cihazla ulaşabiliyorsunuz. Ancak yeni cihazın ücretsiz olduğuna dair bir bilgi yok. Büyük ihtimalle cihazınız kaybederseniz dosyalarınıza ulaşmak için yenisini satın almanız gerekecektir.

Daha fazla güvenlik isteyen kişiler SmartFlash’a bir pin numarası ekleyebiliyor. Böylece cihazı sadece pin numarasını bilenler kullanabiliyor. Ayrıca ‘tanımlı bilgisayarlar’ özelliği sayesinde cihazın sadece önceden tanımladığınız bilgisayarlarda kullanılmasını sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında, cihazın 2 GB’lık dahili belleği de sıradan bir flaş bellek gibi kullanılmasına imkan veriyor. İnternete yüklemek istemediğiniz dosyaları cihazın içinde saklayabilirsiniz.

Ön sipariş indirimli

SmartFlash’ın fiyatı 79 dolar ancak şu anda devam eden ön sipariş kampanyası ile cihaz 49 dolara satın alınabiliyor. Cihazın sim kartlı ve 4G uyumlu versiyonu SmartFlash 4G ise 99 dolara satılıyor. Onun ön sipariş fiyatı da 65 dolara indirilmiş.

Flaş bellek kullanımına pek çok yenilik getirse de SmartFlash’ın sadece USB ile kullanılabiliyor olması kullanım alanlarını kısıtlıyor. Sunuculardaki dosyalara sadece cihazla ulaşım sağlanıyor olması, sistemi mobil cihazlarda kullanılamaz hale getiriyor. Flashsafe sistemi sürekli geliştireceğini ve güncellemeler hazırlayacağını söylüyor. Belki ileride SmarfFlash’in, bluetooth ya da kablosuz internet aracılığıyla mobil cihazlara da bağlanabilen bir versiyonu üretilir.

Rus girişimciler, dosyaları bulut sistemi üzerinde depolayan SmartFlash adlı bir akıllı flaş bellek üretti. SmartFlash cihazı olmadan dosyalara erişim izni vermeyen sistem, cihazın kendi şifreleme tekniği dışında bir parola kullanmıyor.

1 Yorum

  • Bir zamanlar Bitcasa adli bir girisim de yilda 99 dolara bulut uzerinde sifrelenmis olarak yillik 99 dolara limitsiz dosya yukleme sunuyordu. Bir yil sonra is modeli degistirerek yillik 99 dolarlik paketi 1TB alana dusurduler. Bunun uzerine herkes aboneliklerini sonlandirmaya basladi. Bugunlerde ise bireysel kullanicilara bulut tabanli depolama hizmeti vermeyi tamamen durdurdular. Bir tarafta yullik 99 dolara boyle bir is modelini surduremeyen bir sirket, diger tarafta ise tek seferlik bir odemeyle bu hizmeti verebilecegini iddia eden bir girisimci…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği