Çin’in Mars simülasyon merkezi açıldı

Çin, gençleri uzay keşfi konusunda heveslendirmek için ilk Mars simülasyon merkezini Cuma günü halka açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, gençleri uzay keşfi konusunda heveslendirmek için ilk Mars simülasyon merkezini Cuma günü halka açtı. Çin’in kuzeybatısındaki Qinghai Bölgesi’nde Mangai şehrinde yer alan merkez Mars koşullarını dünya üzerinde taklit etmek için tasarlandı. Proje müdürü Gao Jungling, “Qinghai’deki Qaidam havzası, doğal özellikleri, yer yapısı ve iklimi ile Dünya üzerinde Mars’a en çok benzeyen yer olarak biliniyordu” diyor.

Bölgede ülkenin en büyük yardang yer şekilleri bulunuyor. Tıpkı Mars’ta olduğu gibi gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok fark var. Gao katılımcıların bu ortamda yaşayıp karşılaşacakları -gıda tedariki için patates ekmek ya da güneş enerjisinden elektrik üretmek gibi- problemleri çözmeye çalışacaklarını söyledi.

53 bin 330 metrekarelik alana inşa edilen merkezdeki kapsüllerde 60 kişi yaşayabiliyor. Etraftaki çadırlarda ise yüzlerce kişi daha konaklayabiliyor. İnşaat 2018’in Haziran ayında başladı ve yaklaşık 150 milyon Yuan’a (120 milyon Lira) mal oldu.

“Dünya’da Mars simülasyonu oluşturmak çok zor”

Pekin Üniversitesi’nden Uzay Bilimi Profesörü Jiao Weixin ise Mars ortamının Dünya’da oluşturulmasının çok zor olduğunu çünkü Mars’ın kendine özgü doğal özellikleri ve çok katı bir ortamı olduğunu ifade etti. Düşük hava basıncı, güçlü radyasyon ve sıkça yaşanan kum fırtınaları Mars’ı Dünya’dan çok daha ölümcül bir yer yapıyor.

Çin 2030’a kadar dört adet derin uzay keşif görevi yapmayı planlıyor. Bunlar arasında Mars’a, asteroidlere ve Jüpiter’e gönderilecek sondalar da yer alıyor. Çin ilk Mars sondasını 2020’de fırlatacak. Kızıl Gezegen’in yörüngesine ve yüzeyine gönderilecek araçlarla inceleme çalışmaları yapılacak. Mars’ı keşfetmek insanlığın uzun zamandır planladığı bir hedefti. Ama insanların Mars’ta yaşayabilmesi için hala uzun bir zaman var.

Kaynak: Global Times

Çin, gençleri uzay keşfi konusunda heveslendirmek için ilk Mars simülasyon merkezini Cuma günü halka açtı. Çin'in kuzeybatısındaki Qinghai Bölgesi'nde Mangai şehrinde yer alan merkez Mars koşullarını dünya üzerinde taklit etmek için tasarlandı. Katılımcılar bu ortamda yaşayıp karşılaşacakları, gıda tedariki için patates ekmek ya da güneş enerjisinden elektrik üretmek gibi problemleri çözmeye çalışacaklar. 53 bin 330 metrekarelik alana inşa edilen merkezdeki kapsüllerde 60 kişi yaşayabiliyor. Etraftaki çadırlarda ise yüzlerce kişi daha konaklayabiliyor. İnşaat 2018'in Haziran ayında başladı ve yaklaşık 150 milyon Yuan'a (120 milyon Lira) mal oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği