Haftanın Özeti: 210

28 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Google çalışanları, son dönemde şirkette artan cinsel taciz olaylarını ve eşitsizlik doğurduğunu düşündükleri şirket politikalarını protesto etmek için geniş katılımlı bir eylem düzenledi. Eylemi düzenleyen ‘Gerçek Değişim İçin Grev’ adlı grup şeffaflık talep ediyor. İlk olarak taciz ve ayrımcılık olaylarında arabuluculuğa zorlama politikasının sonlanmasını isteyen grup, bu uygulamanın olayların gizlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Dünya genelindeki farklı Google ofislerinden greve katılanlar ayrıca iş ve ödeme konusunda eşitsizliklerin sona ermesini ve ırk, cinsiyet ve etnik kökene göre oluşan farklar hakkında şeffaf veriler sağlanmasını talep ediyor. Google’ın bu taleplere ne gibi bir yanıt vereceği bilinmiyor. CEO Sundar Pichai grev hakkına saygı duyduğunu ve cinsel taciz olayları konusunda gelişim göstermeye kesinlikle kararlı olduğunu söyledi.

Teknoloji devi IBM açık kaynak yazılım şirketi Red Hat’i 34 milyar Dolar karşılığında satın alacağını açıkladı. Satın almanın, Red Hat hissedarlarının da onayıyla 2019’un ilk aylarında tamamlanması bekleniyor. Bu hamlenin bulut pazarında birçok şeyi değiştireceğini söyleyen IBM CEO’su Ginni Rometty şirketinin hibrit bulut çözümleriyle dünyanın 1 numarası olacağını belirtti. Microsoft da Haziran ayında yine açık kaynak platformu GitHub‘ı satın almış, geçtiğimiz ay da 60 bin patentini açık kullanıma sunmuştu.

Dünya genelinde akıllı telefon satışları düşmeye devam ediyor. 2018’in üçüncü çeyrek rakamlarını inceleyen IDC‘ye göre geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6’lık bir düşüş söz konusu. Düşüşteki en büyük pay yüzde 13,4 ile Samsung‘un. Apple tarafında yeni iPhone modelinin etkisiyle yüzde 0,5 de olsa bir artış yaşandı. İki Çinli, Huawei ve Xiaomi ise önemli sıçrama yaptı.

Facebook da üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Platformun beklentilerin altında kaldığı söylenebilir. 2,29 milyar olarak beklenen kullanıcı sayısı 2,27 milyarda kalırken 13,72 milyar Dolar olarak açıklanan gelir de 13,78 milyar Dolar’lık tahminin altında kaldı.

Twitter geçtiğimiz yıl 140 olan karakter limitini 280’e çıkarmıştı. Bu bir yıl içinde İngilizce paylaşılan tweet’lerin yalnızca yüzde 1’inin 280 karakter sınırına yaklaştığı görülüyor. Birkaç not:

 • Tweet’lerin yüzde 12’si 140 karakterden daha fazla. Geçmişte 140 karakter sınırına ulaşan tweet oranı yüzde 9’du.
 • Tüm dillerde tweet’lerin yüzde 6’sı 140 karakterden uzun.
 • Soru işareti bulunan tweet sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 30 artış gösterdi.
 • Yine önceki yıla göre kullanıcıların yüzde 54’ü daha fazla ‘lütfen‘ ve yüzde 22’si daha fazla ‘teşekkür ederim‘ diyor.

Space.com‘da yayımlanan bir habere göre bilimciler astronotların tweet’lerini inceleyerek, yörüngedeki tecrit ortamının kendilerini yalnız hissetmelerine sebep olup olmadığını belirlemeye çalışıyor. Berlin Uluslararası Uzay Yolculuğu Kongresi’nde, British Columbia Üniversitesi araştırmacıları, 13 astronotun uzay görevleri öncesinde, sırasında ve sonrasında attıkları tweet’leri nasıl analiz ettiklerini anlattı. Araştırmacılar arkadaş ya da ailelerden bahseden tweet’leri inceleyerek astronotların direkt olarak ifade etmedikleri duyguları ortaya çıkarmaya çalıştı. Genel olarak araştırmacılar astronotların uzaydayken daha az olumlu duygu ifade eden tweet’ler attığını ancak bu rakamın dünyaya dönünce arttığını belirledi.

Instagram’da 1,4 milyon takipçisi bulunan Luka Sabbat Snap’in Spectacles 2 adlı kameralı gözlüklerini kullanmak için toplamda 60 bin Dolar’lık bir anlaşma yaptı. Bu paranın 45 bin Dolar’ı önden ödendi. Anlaşmaya göre, 20 yaşındaki aktörün söz konusu gözlükleri bir Instagram gönderisinde ve üç Instagram hikayesinde takması gerekiyordu. Snap adına anlaşmayı yapan halkla ilişkiler şirketi PRC, Sabbat’ın kanaat önderi rolünü yerine getirmediğini, sadece bir gönderi ve bir hikaye paylaştığını söyleyerek mahkemeye başvurdu. Davada Sabbat’ın hatasını kabul ettiği ancak PRC tarafından kendisine ödenen ücreti geri vermeyi reddettiği belirtildi. Halkla ilişkiler şirketi şimdi, anlaşma öncesinde verilen 45 bin Dolar’ın ve gerçekleştirilmeyen sözlerin şirkete verdiği zararın ödenmesini talep ediyor.

Rockstar Games geçtiğimiz hafta sonu piyasaya sürdüğü Red Dead Redemption 2 oyunundan sadece üç günde 725 milyon Dolar hasılat elde etti. Bu başarıya bugüne kadar ulaşabilen tek oyun yine aynı şirketin hazırladığı Grand Theft Auto V olmuştu. GTA V ilk üç gününde 1 milyar Dolar gelir elde etmişti. İlk satışların başarılı olması, yakında piyasaya sürülecek Red Dead Online oyununun geleceği için de olumlu bir haber. Oyunun geniş kitlelerce oynanması, çevrimiçi versiyonun da başarı elde etmesini sağlayabilir. Önceki versiyon 14 milyon kopya satmıştı. Analistler ilk çeyrek sonuna kadar yeni oyunun 10-12 milyon adet satacağını düşünüyor.

Üniversite öğrencileriyle işverenleri bir araya getirmeyi amaçlayan kariyer sitesi Handshake 40 milyon Dolar yatırım aldı. ABD genelinde 700 üniversiteden yaklaşık 14 milyon üyesi olan site, bu üyelerini 300 bini aşkın işverenle buluşturuyor. 2014’te kurulan Handshake, son yatırımla birlikte üye 275 milyon Dolar değerlemeye ulaştı.

Sözcü gazetesinin haberine göre Kiğılı, Hotiç, Desa, Göz Grup, Asports, Vitrin Grup, İpekyol, Koton, Diesel, Perabayt, Saat&Saat, Tekin Acar, Derimod, Zeki Triko, Ommedya, Inveon, Dilasima Group ortaklığında 2011’de kurulan e-ticaret sitesi 1V1Y.com tasfiye sürecine girdi. Sitenin kurucu ekibindeki bazı şirketlerin ekonomik olarak zor günler geçirdiği biliniyor.

Güney Kore istihbarat servisi, Kuzey Kore’nin hala bilgisayarlarına izinsizce girerek devlete gelir elde etmek için kripto para madenciliği yaptığını açıkladı. Bu şekilde elde edilen kripto paraların, Pyongyang’daki Kim Il Sung Üniversitesi‘ne aktarıldığı ifade edildi. Görünüşe göre Kuzey Kore kripto parayı ülkeye konulan ambargoları delmek için kullanıyor.

Kripto para kavramını hayatımıza yerleştiren Bitcoin 10 yaşında. Digital Trends bu 10 yıllık gözden geçiren, el altında tutulası bir derleme hazırladı. Mesela 2010’da Bitcoin ile ilk fiziksel ürün siparişi verilmiş. Florida’da yaşayan Laszlo Hanyecz, 10 bin Bitcoin karşılığında iki pizza sipariş etmiş. O paranın bugünkü değeri düşünüldüğünde şu fotoğraftaki sabilerin dram yükü kat kat artıyor:

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. bugrahan avatarı
  bugrahan

  macbook air için “ışıklandırılmalı klavye ile donatıldı” demişsiniz ama air’in klavyesi zaten ışıklandırmalı idi. acaba “3. nesil kelebek klavye” demek istemiş olabilir misiniz?

 2. bugrahan avatarı
  bugrahan

  macbook air için “ışıklandırılmalı klavye ile donatıldı” demişsiniz. air zaten ışıklandırmalı klavyeye sahipti. “Third generation butterfly keyboard” demek istemiş olabilir misiniz acaba?

Yorumunuz: