Haftanın Özeti: 210

28 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

İtalya merkezli Arper adlı şirketin açık ofis karmaşasına çare olmasını umduğu bir fikri var: 1960’lı yıllara dönmek. 1960’lı yıllarda da kullanılan açık ofis planlarının tekrar karşımıza çıkması ve yeniden gündeme gelmesi bir kez daha gösterdi ki, farkında olmasak da tasarlama ve yok etme döngüsünde yaşıyoruz. Paravan adını verdiği bu konseptini Almanya’nın Köln kentindeki Orgatec mobilya fuarında tanıtan şirket, her bir çalışma hücresinin, kumaşa gömülmüş sesi emen panellerle yapıldığını ve modüler olması sebebiyle alan düzenlenmesinde de özgürlük sağladığını ifade ediyor.

Ofis paylaşım girişimi WeWork ilk okul projesini New York’ta hayata geçirdi. Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan WeGrow adlı okul, çocuklara girişimcilik ruhu ve farkındalık aşılama iddiası taşıyor.

Orijinal Titanic‘in birebir kopyası olarak inşa edilen Titanic II 2022’de ilk yolculuğunu yapmak üzere Dubai’den yola çıkacak. 2 bin 400 yolcu kapasitesi ve 900 kişilik mürettebatıyla Titanic II, orijinal geminin kabin düzenine ve dekorlarına sahip olacak. 500 milyon Dolar’lık gemi Çin’de üretilecek ve ilk yolculuğunu Dubai’den Southampton’a gerçekleştirecek, sonrasında da küresel rotalarda seyahat etmeye başlayacak. Orijinal geminin Southampton – New York seferini de gerçekleştirecek olan Titanic II’nin malum akıbete uğramaması için pek çok önlem alınacak. Yeterli sayıda cankurtaran botunun bulunacağı geminin güvertesi perçinlenerek değil kaynakla birleştirilecek. Küresel ısınma sayesinde Southampton – New York rotasında daha az buz dağı bulunması da Titanic II’nin işine geliyor. Ama bazı bilimciler küresel ısınmanın daha tehlikeli buz dağlarına sebep olabileceğini iddia ediyor. Orijinal Titanic Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde inşa edilmiş, 15 Nisan 1912’de ilk seferini yaparken bir buz dağına çarparak Atlas Okyanusu’nda batmıştı.

Lüksemburg merkezli Ujet adlı firma tamamen katlanabilir elektrikli scooter ile sokaklara yeni bir soluk getirmek istiyor. 43 ve 48 kilogram ağırlığında iki farklı model sunan ve tek şarjla 150 kilometreye kadar sürüş sağlayan Ujet’in fiyatı da 8 bin 500 Avro’dan başlıyor.

Harley Davidson, elektrikli motosikleti LiveWire‘ı 6 Kasım’da Milano’da gerçekleştirilecek EICMA 2018‘de tanıtacağını açıkladı. Modelde Harley Davidson’ın bireyselliğin ifadesi, ikonik tarzı ve performansı gibi bütün otantik özellikleri bulunuyor. Diğer modellerden tek farkı elektrikli olması. LiveWire ayrıca debriyajı olmayan ilk model olarak öne çıkıyor. Elektrikli Harley Davidson’ın ilk tanıtımında ziyaretçiler üretime hazır modeli görme fırsatı bulacak. Satışlar 2019’da başlayacak. Harley Davidson, şirketin büyüme stratejisinin bir parçası olarak kendisini elektrikli motorlar alanında lider olarak konumlandırmak istiyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden General Motors elektrikli bisiklet üretmeyi planlıyor. Şirket bu planını hayata geçirmek üzere, bisiklet modeline isim aradığı bir yarışma düzenliyor. 26 Kasım’a kadar başvurulabilecek yarışmanın detayları şurada. Bu arada yılın üçüncü çeyreğinde 2,5 milyar Dolar kar açıklayan GM, üretim maliyetlerini daha da düşürme adına 18 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Otomobil üreticileri Hyundai ve Kia güneş panelli tavan üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Üç farklı seviyede geliştirilecek olan tavanlar güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek hibrit ve elektrikli otomobiller için yakıt sağlayacak. Fosil yakıt kullanan otomobillere yerleştirilecek olan tavan da akünün şarj edilmesine yarayacak.

Tesla otonom sürüş yazılımının 9.0 versiyonunu bu ay içinde kullanıma sunmuş ancak Navigate on Autopilot (otopilotta dolaşım) özelliğini aktif hale getirmemişti. Şimdi, Elon Musk bu özelliğin beta testinin tüm Kuzey Amerika’da kullanıma sunulduğunu açıkladı. Musk’ın daha önce ‘tam otonom sürüş özelliklerini kullanıma sunacağımız zaman‘ diye ifade ettiği hamle, otoyolun girişinden çıkışına kadar araca daha fazla kontrol veriyor. Sürücü yine aracın kontrolünü elinde bulunduracak ve şerit değiştirirken onay verecek ancak genel anlamda, özel otoyollarda araç çok daha az müdahaleye ihtiyaç duyacak.

Volkswagen Group 2020’de Tesla’nın ürettikleri kadar iyi bir elektrikli aracı, onun yarı fiyatına satacağını açıkladı. Şirketin patronu Herbert Diess ZDF‘ye yaptığı açıklamada “Oldukça güçlü geliyoruz. Elektrikli ulaşıma 30 milyar Dolar yatırım yaptık. 2020’de Tesla’nın yapabildiği her şeyi yapabilen ve yarı fiyatına satacağımız arabalarla karşınızda olacağız” ifadelerini kullandı. Tesla kadar iyi olacağı söylenen elektrikli Volkswagen modelinin, daha önce 2020’de satışa sunulacağı açıklanan I.D. Concept olduğu düşünülüyor. Bu araca Neo adı verilmesi bekleniyor.

Avrupalı bilimciler trafik sorununa çözüm bulmak adına yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında şehirlerde ve banliyölerde paylaşımlı elektrikli otomobillerin kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Otomobillerin birbirine bağlanmasını sağlayan sistem, mantık olarak trene benziyor ve bu araçların bölgedeki dağılımını kolaylaştırmayı, arz ve talebi dengelemeyi hedefliyor. İlginç bir çaba.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. bugrahan avatarı
  bugrahan

  macbook air için “ışıklandırılmalı klavye ile donatıldı” demişsiniz ama air’in klavyesi zaten ışıklandırmalı idi. acaba “3. nesil kelebek klavye” demek istemiş olabilir misiniz?

 2. bugrahan avatarı
  bugrahan

  macbook air için “ışıklandırılmalı klavye ile donatıldı” demişsiniz. air zaten ışıklandırmalı klavyeye sahipti. “Third generation butterfly keyboard” demek istemiş olabilir misiniz acaba?

Yorumunuz: