Çin malı Titanic 2022’de suya inecek

Orijinal Titanic'in birebir kopyası olarak inşa edilen Titanic II, 2022'de ilk yolculuğunu yapmak üzere Dubai'den yola çıkacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Orijinal Titanic’in birebir kopyası olarak inşa edilen Titanic II, 2022’de ilk yolculuğunu yapmak üzere Dubai’den yola çıkacak. 2 bin 400 yolcu kapasitesi ve 900 kişilik mürettebatıyla Titanic II, orijinal geminin kabin düzenine ve dekorlarına sahip olacak.

500 milyon Dolar’lık gemi Çin’de üretilecek ve ilk yolculuğunu Dubai’den Southampton’a gerçekleştirecek. Titanic II daha sonra küresel rotalarda seyahat etmeye başlayacak. Orijinal geminin Southampton – New York seferini de gerçekleştirecek olan Titanic II’nin bu kez yolculuk sırasında okyanusun dibine de uğramaması için bir çok önlem alındı. Gemide yeterli sayıda cankurtaran botu bulunacak. Ayrıca geminin güvertesi perçinlenerek değil, kaynakla birleştirilecek. Küresel ısınma sayesinde Southampton – New York rotasında daha az buz dağı bulunması da Titanic II’nin işine geliyor. Ama bazı bilimciler küresel ısınmanın daha tehlikeli buz dağlarına sebep olabileceğini iddia ediyor.

Orijinal geminin dramatik kaderi

Henüz biletler satışa sunulmadığı için geminin gidiş dönüş bilet satıp satmayacağı bilinmiyor. Belki de yolcular önce geminin tek yönlü rotada ne kadar başarılı olduğunu görmek isteyebilirler.

Orijinal Titanic Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde Harland and Wolff adlı şirket tarafından inşa edilmiş, 15 Nisan 1912’de ilk seferini yaparken bir buz dağına çarparak Atlas Okyanusu’nda batmıştı. Titanic’in kopyası için ilk planlar 2012’de Avustralyalı maden milyarderi Clive Palmer tarafından açıklanmıştı. Daha önce 2016’da ilk yolculuğuna çıkması planlanan geminin inşası 2015’te Çinli bir holdingle yaşanan telif problemi sebebiyle askıya alınmıştı.

Titanic filminde Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Jack karakteri gibi siz de yeni Titanic’e ücretsiz bir bilet kazanmış olsanız gemiye binmek ister miydiniz?

Kaynak: Fast Company

Orijinal Titanic'in birebir kopyası olarak inşa edilen Titanic II, 2022'de ilk yolculuğunu yapmak üzere Dubai'den yola çıkacak. 2 bin 400 yolcu kapasitesi ve 900 kişilik mürettebatıyla Titanic II, orijinal geminin kabin düzenine ve dekorlarına sahip olacak. 500 milyon Dolar'lık gemi Çin'de üretilecek ve ilk yolculuğunu Dubai'den Southampton'a gerçekleştirecek. Titanic II daha sonra küresel rotalarda seyahat etmeye başlayacak. Modern teknikler ve güvenlik önlemleri sayesinde yeni geminin eskisinin kaderini yaşamaması hedefleniyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği