Nautilus’un okyanus araştırmaları canlı yayında

Nautilus adlı okyanus araştırma gemisinin Pasifik okyanusunun derinliklerinden yaptığı yayın Youtube üzerinden canlı olarak izlenebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternetten canlı izleyebileceğiniz bir ayı kamerası bir de arı kamerası var ama bunlar size denizin derinliklerini göstermez. O işi yapan Nautilus’un kamerası.

Nautilus, Ocean Exploration Trust tarafından yönetilen bir denizaltı araştırma gemisi. Ocean Exploration Trust, Titanic’i bulmamıza yardımcı olan kişilerden Robert Ballard tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Nautilus’un amacı araştırma yapmanın yanı sıra, okyanusun dibine yolculuk yapmaya parası (ya da cesareti) yetmeyen bizlere hayatımız boyunca göremeyeceğimiz görüntüler sunmak.

Araç bu yıl Kuzey Amerika’nın batı kıyısını dolaşacak. British Columbia’dan Hawaii adalarına kadar seyahat etmesi planlanan Nautilus şu anda Hawaii yakınlarındaki Lōihi Seamount adlı bir yeraltı yanardağını inceliyor. Aracın bir sonraki durağı, ABD topraklarındaki en büyük koruma alanlarından biri olan Papahānaumokuākea Ulusal Denizcilik Anıtı olacak.

Araçtan üç adet yayın yapılıyor. Yayın bazen aracın güvertesine inen botlar yüzünden takılsa da diğer zamanlarda denizaltı araştırmacılarının gördüğü şeyleri görebilmek mümkün.

Kaynak: The Verge

Nautilus, Ocean Exploration Trust adlı kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından yönetilen bir denizaltı araştırma gemisi. Aracın amacı araştırma yapmanın yanı sıra, okyanusun dibine yolculuk yapmaya parası (ya da cesareti) yetmeyen bizlere hayatımız boyunca göremeyeceğimiz görüntüler sunmak. Şu anda Pasifik okyanusunun derinliklerinde, Hawaii çevresinde gezen aracın görüntülerini Youtube üzerinden canlı izlemek mümkün.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği