Deniz altı madenciliği için 39 bin ton kapasiteli maden gemisi

Nautilus New Era adlı gemi deniz altından maden çıkarmak için kullanılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

“Nautilus New Era” dünyanın ilk deniz altı madencilik platformu olmaya aday. Deniz altında maden içeren kayaçları kıracak, öğütecek robotlar bulunduran platform 39 bin ton cevheri taşıyabilecek kapasiteye sahip.

Geçen ay Çin’deki Mawei tersanesinde suya indirilen Nautilus New Era, dünyanın cevher içeren deniz tabanındaki madenleri çıkarmak için tasarlanmış ilk gemisi. Yaklaşık 230 metre (745 ayak) uzunluğundaki mega gemi 39 bin ton cevher yanında 200 kişilik mürettebatı ve su altı maden robotlarını da taşıyabilecek kapasitede. Geminin kullanıcısı olan Nautilus Minerals, ilk etapta Papua Yeni Gine’nin açıklarındaki  yaklaşık 1,6 kilometre derinlikteki (1 mil) Solwara I sahasından altın ve bakır çıkarmayı hedefliyor.

Deniz altındaki yatakta kullanılacak robotlar, cevher içeren kayaçları kırıp, öğütecek ve bir diğer robot yardımıyla deniz suyuyla karıştırıp sulu çamur halinde deniz yüzeyindeki Nautilus New Era’ya pompalayacak.

Deniz altı robotların da üreticisi olan Kanadalı Nautilus Minerals geçtiğimiz Şubat ayında robotları bin 500 metre derinlikte başarılı bir şekilde test etti.

Deniz altında yapılacak madenciliğin ilk ürünleri olan bakır ve altın Çinli “Tongling Nonferrous Metals Group” adlı firmaya satılacak. Çinli firmalar halihazırda Pasifik Okyanusu’ndaki uluslararası sularda 3 alanda maden lisansına sahip ve ileride ihtiyaç duyacakları bakır ve nadir toprak elementlerini büyük ölçekli deniz altı madenciliği projeleri ile sağlamak istiyorlar.

Kaynak: Popular Science,  Maritime Executive

Deniz altı madenciliğine özel üretilmiş olan  “Nautilus New Era” suya indirildi. Deniz tabanındaki mineralli kayaçları kıracak, öğütecek robotlar içeren platform 39 bin ton cevheri taşıyabilecek kapasiteye sahip.

1 Yorum

  • feet bir ölçü birimidir, Türkçe’ye çevrilirken ayak diye değil fit diye çevrilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği