Titanik yeniden sularla buluşuyor

Daha ilk seferinde hüzünlü bir sonla sulara gömülen Titanik'in birebir kopyası 2018 yılında yeniden sularla buluşacak. Ancak bu seferki rota farklı.
  • 1912 yılında çıktığı ilk okyanuslar arası yolculukta bir buzdağına çarparak batan Titanik yolcu gemisinin birebir kopyası 2018 yılında ilk seferini gerçekleştirecek.
  • 400 milyon sterline mal olacağı tahmin edilen Titanik 2’nin içinde orijinalindeki gibi 1, 2 ve 3. sınıf olarak ayrılmış 840 kabin bulunacak.

Yapımı 1909 yılında tamamlanan Titanic, bin 500 yolcu kapasitesi ve 269 metre boyundaki 46 grostonluk gövdesiyle döneminin en görkemli deniz aracıydı. 10 Nisan 1912’de İngiltere / Southampton’dan aralarında dünyanın en zenginlerinin de bulunduğu 2 bin 224 yolcu ve mürettebatıyla New York’a doğru yola çıkmış ancak 4 gün sonra bir buzdağına sürterek 2 saat 40 dakika içinde sulara gömülmüştü. ‘Asla batmaz’ sloganıyla tanıtılan (ve aslında buna yönelik teknolojilere de sahip olan) transatlantik yetersiz filika ve can yelekleri yüzünden bin 178 kişiye mezar olarak denizcilik tarihinin en büyük faciasına adını yazdırmıştı.

Ancak uğruna sayısız belgesel ve bir dizi başarılı film çekilen Titanik hayatımızdan tam olarak çıkmış değil. Geminin orijinal planına sadık kalınarak aynen üretilen replikası 106 yıl sonra; 2018’de tekrar sulara inecek. Titanic’in geliştirilmiş versiyonu olan Titanic II, Avusturalyalı milyarder Clive Palmer’ın deniz seyahat şirketi Blue Star Line ile hayata geçiriliyor.

Titanic II görünüş olarak 1912’de yapılan orijinaline benzese de 4 metre daha geniş olacak. Önemli farklarından biri de modern denizcilik kuralları gereği olası kazalara karşı daha fazla filika bulundurması. Orijinal filikaların replikası da sergileme amaçlı yeni sürümde yer alacak.

Titanic II 270 metre boyunda, 53 metre yüksekliğinde ve 56 bin groston ağırlığında olacak. Ayrıca orijinal Titanic’te olduğu gibi yenisinde de birinci, ikinci ve üçüncü sınıf biletler satılacak. 9 katlı gemide farklı sınıfların standartlarında 840 kamara yer alacak. Yüzme havuzu hamam ve spor salonları içerecek yeni geminin yolcu kapasitesi 2 bin 400, mürettebat sayısı ise 900 olarak belirlendi. Blue Star Line Pazarlama Müdürü James McDonald, yeni Titanic’te -tahmin edildiği üzere- tüm sistemlerin en son teknolojiye sahip olacağının altını çiziyor.

Titanic II’nin ilk seferi orijinalindeki gibi Southampton’dan New York’a değil, Batı Çin / Jiangsu’dan Dubai’ye gerçekleştirilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği