8 metrelik Lego Titanik ABD’de sergilenecek

15 yaşındaki otizmli bir genç, Lego parçalarını kullanarak 8 metrelik bir Titanik kopyası yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otizmli Brynjar Karl Birgisson, dünyanın en büyük Lego Titanik’ini yaptı. Birgisson’un eseri yakın zamanda ABD’deki bir müzede sergilenecek.

8 metrelik Titanik kopyası için 65 bin parça Lego kullandığını söyleyen 15 yaşındaki Birgisson, 120 tüp Japon yapıştırıcısı kullandığını da ekledi. LEGO, proje için gereken bazı Lego parçaları için Brynjar’a özel indirimler uyguladı.

Daha önce İzlanda, İsveç, Norveç ve Almanya’da sergilenen model, yakın zamanda ABD’nin Tennessee eyaletindeki Titanik Müzesi’nde sergilenecek. Brynjar da 21 Nisan’da orada olacak.

“Lego Titanik bana öz güven kazandırdı”

Lego Titanik projesinin otizm hastalığına yardımcı olduğunu ifade eden Brynjar “Hala otistik olmama ve her zaman öyle kalacak olmama rağmen, kendimi ‘olabildiğince normal’ olmak üzere eğittim. ‘Normal’ ne demekse artık. Projeye başladığımda hiç konuşamıyordum. Şimdiyse sahneye çıkıp röportajlar veriyorum. Bu proje bana öz güven kazandırdı. Projeye başladığımda bana yardımcı olan biri vardı. Şu anda hiç kimsenin desteği olmadan çalışabiliyorum. Seyahat etme, keşfetme ve harika insanlarla tanışma fırsatı buldum.” diyor.

Kaynak: The Guardian

Otizmli Brynjar Karl Birgisson, 65 bin parça Lego ve 120 tüp Japon yapıştırıcısı kullanarak 8 metrelik bir Titanik kopyası yaptı. Daha önce Avrupa’daki çeşitli şehirlerde sergilenen model, önümüzdeki günlerde Tennessee’deki Titanik Müzesi’nde sergilenecek. Lego Titanik projesinin otizm hastalığını olumlu yönde etkilediğini belirten Birgisson, projenin kendisine öz güven kazandırdığını ifade etti.Bir yanıt

Yorumunuz: