Lego’lar bitki temelli plastikten üretilecek

Çevreci bir yaklaşım izlemek isteyen LEGO, bitki temelli plastik kullanarak yeni bir Lego serisi üretmeye başladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

LEGO 2015 yılından beri plastik yerine sürdürülebilir bir alternatif arıyordu ve sonunda çözümü şekerkamışı tarlalarında buldu.

Şirket 1 Mart’ta yaptığı açıklamada, sürdürülebilir şekilde yetiştirilen şekerkamışından elde edilen bitki temelli plastik kullanarak yeni bir Lego serisi üretmeye başladığını belirtti. Lego parçaları bitkiden elde edilen polietilenden yapılacak ancak parçalar geleneksel plastikle üretilen Lego parçalarıyla teknik olarak aynı olacak. Bu demek oluyor ki bir Lego parçasının üstüne basınca canımız yine epeyce acıyacak.

LEGO Group Çevre Sorumluluğu Başkan Yardımcısı Tim Brooks yaptığı bir basın açıklamasında “Dünyamız için olumlu bir etki yaratmak istiyoruz ve sürdürülebilir materyaller kullanarak çocuklar için harika oyuncaklar yapmak için çabalıyoruz. Bu girişimimiz bütün Lego parçalarını sürdürülebilir materyallerle üretme hedefimiz için çok önemli bir adım.” ifadelerini kullandı.

LEGO’nun bu çevreci girişiminin ilk ürünleri de son derece anlamlı. Bitki temelli plastikle üretilecek ilk parçalar yapraklar, ağaçlar ve çalılıklar olacak. Ancak ileride daha farklı parçalar da üretilecek. Bu hamle, LEGO Group’un 2030 yılına kadar ham ürünlerinde hem paketlemede sürdürülebilir materyaller kullanma hedefinin bir parçası. Lego geçtiğimiz günlerde Fast Company’nin 2018’in En Yenilikçi Şirketleri listesine girmeye hak kazanmıştı.

Kaynak: Fast Company

LEGO Group, 1 Mart'ta yapılan basın açıklamasında sürdürülebilir şekilde yetiştirilen şekerkamışından elde edilen bitki temelli plastik kullanarak yeni bir Lego serisi üretmeye başladığını belirtti. Lego parçaları bitkiden elde edilen polietilenden yapılacak ancak parçalar geleneksel plastikle üretilen Lego parçalarıyla teknik olarak aynı olacak. LEGO'nun bu çevreci girişiminin ilk ürünleri de son derece anlamlı. Bitki temelli plastikle üretilecek ilk parçalar yapraklar, ağaçlar ve çalılıklar olacak. Ancak ileride daha farklı parçalar da üretilecek. Bu hamle, LEGO Group'un 2030 yılına kadar ham ürünlerinde hem paketlemede sürdürülebilir materyaller kullanma hedefinin bir parçası.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği