Lego’nun sosyal platformu: Lego Life

Lego, çocukların sorunsuz bir şekilde kullanabileceği bir sosyal medya platformu olarak tasarlanan Lego Life'ı yakında kullanıma sunmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çoğu aile, çocuklarının belirli bir yaşa gelene kadar sosyal medya hesabı açmasına izin vermiyor. Çünkü sosyal medya, kötü niyetli kişiler sebebiyle çocukların zarar görebileceği bir ortam haline gelebilir. Bu sorunun üstesinden gelmek isteyen Lego, çocukların sorunsuz bir şekilde kullanabileceği bir sosyal medya platformu oluşturuyor.

Lego Life adı verilen platform, 8-12 yaş arasındaki çocuklar için düzenlendi. Çocukların Lego’larla yaptıkları tasarımların fotoğraflarını paylaşmaları için geliştirilen platformda herkes tamamen anonim bir kimlik kullanıyor. Kullanıcı isimleri rastgele üç kelimenin bir araya gelmesiyle oluşturuluyor. Kullanıcılar isim oluşturucudan farklı isimler üretip bunları kullanabiliyor. Profil fotoğrafları ise Lego karakterleri arasından seçiliyor. Kullanıcıların Lego fotoğrafı dışında bir görsel paylaşması yasak. Yapay zeka yazılımı ve moderatörler bu durumu engellemek için çalışıyor. Uygun olmayan fotoğraflar platforma yüklenemiyor.

Emoji’yle konuşulacak

Belki de en ilginç yaklaşım, iletişim alanında gerçekleştirilmiş. Platformda kimse yazı kullanamıyor. Çocuklar birbirleriyle sadece emoji karakterleri kullanarak iletişim kurabiliyor. Bu uygulama sayesinde hem okuma yazma bilmeyen küçük çocukların da platformu kullanabilmesi hem de farklı dilleri konuşan kullanıcıların dil bariyerine takılmadan iletişim kurabilmesi sağlanıyor. Üstelik bu yöntemle çocukların küfürlü konuşmalara ya da istismara maruz kalması da engelleniyor.

Lego Life’ta her hafta moderatörler tarafından bir görev belirlenerek kullanıcılara sunuluyor. Kullanıcılar Legoları kullanarak bu görevi tamamlayıp fotoğrafını platform üzerinden paylaşıyor ve diğer kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Şimdilik beta aşamasında bulunan Lego Life öncelikle ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’da kullanılacak. Daha sonra Danimarka, İtalya ve İspanya’da yayına girecek olan platform 2017’nin sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 90’ı tarafından kullanılabiliyor olacak.

Kaynak: Cnet

Lego, çocukların sorunsuz bir şekilde kullanabileceği bir sosyal medya platformu oluşturuyor. Lego Life adı verilen platform, 8-12 yaş arasındaki çocuklar için düzenlendi. Çocukların Lego'larla yaptıkları tasarımların fotoğraflarını paylaşmaları için geliştirilen platformda herkes tamamen anonim bir kimlik kullanıyor. Kullanıcı isimleri rastgele üç kelimenin bir araya gelmesiyle oluşturuluyor. Kullanıcılar isim oluşturucudan farklı isimler üretip bunları kullanabiliyor. Profil fotoğrafları ise Lego karakterleri arasından seçiliyor. Kullanıcıların Lego fotoğrafı dışında bir görsel paylaşması yasak. Platformda kimse yazı kullanamıyor. Çocuklar birbirleriyle sadece emoji karakterleri kullanarak iletişim kurabiliyor. Bu da okuma yazma ve yabancı dil gibi gereksinimleri ortadan kaldırıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği