Yeni nesil okuryazarlık: kodlama becerisi

'Tasarım Odaklı Düşünme’ temasıyla Garanti Bankası çocuklara yeni nesil okur-yazarlık olarak kabul edilen kodlama eğitimi veriyor.

Dünyanın hemen her ülkesinde en çok aranan meslek grubu ‘yazılımcı’ Bu mesleğin alfabesi olarak kabul edilen ve yeni çağın okur-yazarlığı olarak tanımlanan kod yazabilme becerisi dolayısıyla hem girişimcilik hem de kariyer hedefleri adına gerçek bir altın bilezik durumunda. Ve ne mutlu ki sürekli değişen ve gelişen bu alanda yer almak için online – offline; ücretli – ücretsiz neredeyse sonsuz seçenek bulunuyor.

Gelecek kuşakları bu alana hazırlamayı hedefleyen girişimlerden biri de Türkiye’nin en dijital şirketi Garanti Bankası’ndan geldi. Bu kapsamda çocuklara teknoloji ve yaratıcılık kültürünü aşılamak amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile 8-13 yaşarasındaki çocuklara ‘Tasarım Odaklı Düşünme‘ temalı kodlama eğitimi verdi.

garanti-kodlama

21. yüzyılda öne çıkan yaratıcı düşünme, yeni fikirler bulma, liderlik, sorumluluk, sosyal öğrenme yolları ve işbirlikçi çalışma becerilerini kapsayan eğitimle çocuklara kodlama mantığının öğretilmesi amaçlandı.

Eğitime katılan çocuklara önce (MIT tarafından geliştirilen) Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili öğretildi. Ardından ‘Geleceğin bankalarında ihtiyaç duyulan robot tasarımı nasıl olmalı?’ temasından yola çıkarak LEGO’nun WeDo 2.0 setinyle birer robot yapmaları ve bunu çalıştıracak kodu yazmaları istendi.

Garanti Bankası Genel MüdürYardımcısı Didem Dinçer Başer konuyla ilgili görüşlerini “Teknolojinin içine doğan Z kuşağının erken yaşlardan itibaren programlama dilinin temel prensiplerini öğrenmesi ve ‘Tasarım Odaklı Düşünme’ becerisi kazanması, donanımlı nesiller yetişmesi açısından büyük önem taşıyor. GarantiPartners Girişim Üssü’nde gerçekleştirdiğimiz etkinliğin geleceğin yaratıcılarına fikirlerini geliştirmede bugünden katkı sağladığına inanıyoruz.” şeklinde özetledi.

2 Yorum

  • Tasarım odaklı düşünme becerisi yetişkinler ya da çocuklar için Türkçe ve online var mıdır? Varsa lütfen bilgi iletir misiniz? Teşekkürler. Selamlar. :-)

  • ben devlet okulunda çalışan bir sınıf öğretmeni olarak ülkemizin gelecek 10- 15 yıl içerisinde kalkınması için bu eğitimlerin büyük önem taşıdığını düşünüyorum ve öğrencilerimle bu vizyonda eğitim ortamı oluşturmak enerjilerini tasarım konusunda (erken yaşlarda) harcamalarını sağlamak büyük isabet olacağını düşünüyorum. şahsım adına bu projede verilecek eğitimleri almak ve öğrencilerimle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği