Tesla otonom sürüşte bir sonraki adıma geçti

Tesla'nın araçları yeni yazılım güncellemesiyle birlikte, aracın sürücüsüne otoyolda gerektiğinde şerit değiştirmeyi önerecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla otonom sürüş yazılımının 9.0 versiyonunu bu ay içinde kullanıma sunmuş ancak Navigate on Autopilot (otopilotta dolaşım) özelliğini aktif hale getirmemişti. Şimdi, CEO Elon Musk bu özelliğin beta testinin tüm Kuzey Amerika’da kullanıma sunulduğunu açıkladı. Musk’ın daha önce “tam otonom sürüş özelliklerini kullanıma sunacağımız zaman” diye ifade ettiği hamle otoyolun girişinden çıkışına kadar araca daha fazla kontrol veriyor.

Tesla teknolojiyi şu şekilde tanımlıyor:

Bugüne dek en gelişmiş Autopilot özelliğimiz, Navigate on Autopilot, sürücü gözetiminde kullanılan aktif yönlendirme özelliğidir. Bu özellik aracı otoyolun girişinden çıkışına kadar yönlendirmek, şerit değiştirmek, otoyol değişimlerinde aracı yönlendirmek ve çıkış şeridine geçmek gibi yeteneklere sahiptir. Autopilot özelliği devredeyken, otoyol içinde hedefinize ulaşan en etkili yolu belirlemek ve takip etmek üzere geliştirilmiştir.

Sürücü yine aracın kontrolünü elinde bulunduracak ve araç şerit değiştirirken onay verecek ancak genel anlamda, özel otoyollarda araç çok daha az müdahaleye ihtiyaç duyacak. Bazı kazaların ardından yaşanan tartışmalara ve ara sıra gelen şikayetlere rağmen Musk şimdiye dek Autopilot’ın güvenliği artırmaya odaklandığını söylüyordu. ‘Tam otonom sürüş’ seçeneği Tesla’nın web sitesinden kaldırılmış olsa da halen şirket için önemli bir hedef olmayı sürdürüyor.

Rotada kalmak ya da hızı korumak için şerit değiştirecek

Tesla özelliğe dair daha fazla detay paylaştığı bir blog yazısı yayımladı. Yazıya aynı zamanda bu özelliğin nasıl kullanılacağını gösteren bir video da eşlik ediyor. Sürücülerin özelliği Autopilot menüsünden aktifleştirmesi gerekiyor. Özelliğin hız tabanlı şerit değişimi için dört adet ayarı bulunuyor: ‘kapalı’, ‘az’, ‘orta’, ‘Mad Max’. Araç bazen rota üzerinde kalmak için bazen de hedeflenen hızı korumak için şerit değiştirebiliyor.

Tesla’ya göre Navigate on Autopilot’ın gelecekteki versiyonları müşterilerin şerit değişimi için onay vermesi gerekliliğini de kaldırmasını sağlayabilir. Aracın gelecekteki yapay zeka çiplerinin tam otonom sürüş yeteneğini destekleyecek kapasitesi olacağı da ifade ediliyor. Bir diğer tweet’te Elon Musk şerit değişimi için onay gereksinimini kaldırma seçeneğinin, bu özellik 10 milyon mil boyunca kullanıldığında güvenlik konusunda sorun olmadığının belirlenmesinin ardından gelebileceğini söyledi.

Kaynak: Engadget

Tesla'nın araçları yeni yazılım güncellemesiyle birlikte, aracın sürücüsüne otoyolda gerektiğinde şerit değiştirmeyi önerecek. Sadece otoyolda kullanılacak bu özellik, şerit değiştirmek için sürücünün onayını bekleyecek. Elon Musk gelecekte bu özelliğin şerit değiştirmek için onay beklemeden de çalışabileceğini söyledi. Bunun için mevcut sistemin 10 milyon mil boyunca güvenle seyahat edebildiğinin görülmesi gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği