Ağustos’ta Tesla’ya tam otonom sürüş özellikleri geliyor

Elon Musk, Ağustos ayında Autopilot'un 9'u kullanıma sunacaklarını ve bu sürümle birlikte araçlara tam otonom sürüş özelliklerinin gelmeye başlayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla son iki yıldır, araçlarında gerçek otonom sürüş özellikleri olacağının sözünü veriyordu ancak bugüne kadar bu alanda elle tutulur bir gelişme olmadı. Ancak artık Tesla sürücüleri paralarının karşılığını alacak. Elon Musk, Ağustos ayında Autopilot’un 9. sürümünü kullanıma sunacaklarını ve bu sürümle birlikte araçlara tam otonom sürüş özelliklerinin gelmeye başlayacağını açıkladı. Musk şirketin bugüne kadar tamamen güvenliğe odaklanması gerektiğini ancak bundan sonra kanatlarını açmasının vaktinin geldiğini söyledi.

Bu açıklama, bir sonraki Tesla marka aracınızın tam otonom sürüş özelliğine sahip olacağı anlamına gelmiyor. Yani Model 3’e binip, direksiyona dokunmadan ülkeyi bir uçtan öbür ucuna kadar gezme hayallerinizi biraz daha ertelemeniz gerekiyor. Ancak ‘tam otonom sürüş yeteneği’ paketi, Autopilot 9 ile birlikte daha gelişmiş yetenekler sunulduğunda daha anlamlı olacak. Otopark ya da diğer özel alanlarda aracın direksiyon kontrolünü tamamen otomatik pilota bırakmak artık kabul edilebilir bir davranış olabilir.

Zamanlama doğru mu?

Yine de akıllarda bir soru var: “Tesla gerçekten güvenlikle alakalı güncellemelerin ötesine geçmeye hazır mı?” Autopilot devredeyken kaza yapan kişilerin haberleri hala geliyor ve her zaman da sürücünün suçlu olduğunu söylemek zor. Autopilot 9 güvenlik özelliklerinin tamamen bitmesi anlamına gelmiyor (mesela yoğun trafikte yan yoldan ana yola girme konusunda bir güncelleme gelecek), ancak Tesla’nın ilerlemeye karar vermeden önce sürücülerin endişelerine yeterince yanıt vermediği düşünülüyor. Şirket Mayıs ayının sonunda Autopilot’un güvenliğine yönelik açılan son davayı tamamlamıştı.

Bir yandan da gerçek otonom sürüş özelliklerinin sunulması bazı güvenlik konularında yanıt olabilir. Pek çok kişi Autopilot (oto pilot) isminin aracın otonom sürüş yeteneklerini abarttığını, bu yüzden sürücülere hareket halindeyken telefonlarına bakmalarının hatta sürücü koltuğundan ayrılmalarının sorun arz etmediği şeklinde hatalı bir izlenim verdiğini söylüyor. Otonom sürüş özelliklerinin geliştirilmesiyle insanların bu beklentileri karşılanmış olacak ve dikkatsizlik sebebiyle yaşanan kazalar azalacak. Çünkü artık otomatik pilot, direksiyon başında bir sürücü olduğu varsayımıyla hareket etmeyecek. Yine de ilk aşamada bu özelliğin çok kısıtlı durumlarda kullanılabileceğini belirtmekte fayda var.

Kaynak: Engadget

Elon Musk, Ağustos ayında Autopilot'un 9. sürümünü kullanıma sunacaklarını ve bu sürümle birlikte araçlara tam otonom sürüş özelliklerinin gelmeye başlayacağını açıkladı. Musk şirketin bugüne kadar tamamen güvenliğe odaklanması gerektiğini ancak bundan sonra kanatlarını açmasının vaktinin geldiğini söyledi. Bu hamle kimilerince endişeyle karşılanırken, Autopilot'un adına aldanıp gerçekten tam otonom sürüş bekleyen sürücülerin beklentilerinin karşılanmasıyla birlikte, dikkatsizliğe dayalı kazalarda azalma olabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği