Tesla kendi otonom araçlı taksi filosunu 2020’de hayata geçirmeyi hedefliyor

Tesla 2020’den itibaren otonom araçlardan oluşan ‘robo-taksi’ filosunu talep üzerine araç çağrılabilen bir uygulama üzerinden kullanıma sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla 2020’de otonom araç ağının bir parçası olarak ilk robo-taksileri kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Elon Musk şirketin Otonomi Günü’nde yaptığı konuşmada “Önümüzdeki yıl Tesla’nın otonom robo-taksilerinin kullanılacağı konusunda oldukça eminim. Ama belki bazı bölgelerde düzenlemeler uygun olmadığı için hizmet veremeyebiliriz.” dedi. Musk hangi düzenlemelerden bahsettiğini ise açıklamadı. Musk, şirketin önümüzdeki yıl içinde yetkililerden gerekli izinleri alabileceğini düşündüğünü söyledi.

Tesla, araç sahiplerinin kendi araçlarını, araç paylaşım uygulamasına dahil etme imkanı olacağını söyledi. Bu uygulama, Uber ya da Airbnb gibi bir iş modeli ile çalışacak. Tesla yolculuk ücretlerinin yüzde 25 ila 30’unu alacak. Paylaşılacak yeterli araç olmayan bölgelerde Tesla kendi robo-taksilerini kullanıma sunacak.

Donanım hazır, yazılım da seneye gelecek

Musk 2016’dan beri Tesla’nın araç ağından ve araç sahiplerinin kendi araçlarını paylaşım uygulamasına dahil edebilmesinden bahsediyor. Musk, tüm yeni Tesla araçlarının artık tam otonom sürüş çipi ile donatıldığını da açıkladı. Bu çip tam otonom sürüş için gerekli donanım ihtiyacını karşılıyor. Musk araçlarındaki donanımın bu alanda dünyanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Bir sonraki adım ise yazılım. Musk otonom sürüş yazılımının da önümüzdeki yılın ortalarına doğru tamamlanacağını söyledi. Böylece Tesla araçları, herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan çalışabilecek.

Musk “Bizim açımızdan baktığınızda bundan bir yıl sonra, belki bir yıl üç ay sonra ama kesinlikle önümüzdeki yıl içinde, bir milyon robo-taksimiz yollarda olacak. Tek bir güncelleme ile filomuz kullanıma hazır olacak” diyor.

Kanun düzenlemeleri gerekebilir

Musk ayrıca tam otonom sürüş ve robo-taksi filosunun kanun düzenleyicilerden onay alması gerektiğini söyledi ama ne tarz bir onay gerektiği hakkında detaylara girmedi. Bugün birçok yerde otonom sürüş özellikli araçların sürücü koltuğunda daima birinin oturması gerekiyor. Belki de Musk bu zorunluluğu ortadan kaldıracak bir düzenlemeden bahsediyordur.

Tesla’nın robo-taksilerinin şarj edilmesi de şirketin karşılaşabileceği bir diğer zorluk. Musk robo-taksilerin eve dönüp otomatik olarak kendisini park ederek şarj olmaya başlayacağı bir gelecek hayal ettiğini söyledi. Şirketin 2015’te tanıttığı yılan şeklindeki otomatik şarj cihazının toplu üretimi onaylanmadı ama Tesla’nın robo-taksi ağı ile birlikte buna benzer bir ürünü de kullanıma sunacağı açık.

Kaynak: TechCrunch

Tesla 2020’de otonom araç ağının bir parçası olarak ilk robo-taksileri kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Elon Musk şirketin Otonomi Günü’nde yaptığı konuşmada “Önümüzdeki yıl Tesla’nın otonom robo-taksilerinin kullanılacağı konusunda oldukça eminim. Ama belki bazı bölgelerde düzenlemeler uygun olmadığı için hizmet veremeyebiliriz.” dedi. Musk hangi düzenlemelerden bahsettiğini ise açıklamadı. Musk, şirketin önümüzdeki yıl içinde yetkililerden gerekli izinleri alabileceğini düşündüğünü söyledi. Tesla, araç sahiplerinin kendi araçlarını, araç paylaşım uygulamasına dahil etme imkanı olacağını söyledi. Bu uygulama, Uber ya da Airbnb gibi bir iş modeli ile çalışacak. Tesla yolculuk ücretlerinin yüzde 25 ila 30’unu alacak. Paylaşılacak yeterli araç olmayan bölgelerde Tesla kendi robo-taksilerini kullanıma sunacak. Musk bu iş modeli için gerekli donanımın yeni Tesla araçlarda bulunduğunu, yazılımın da seneye yapılacak bir güncelleme ile araçlara gönderileceğini söyledi.Yorumunuz: