Tesla kendi çipini üretecek

Image with Tesla
Elon Musk, dünyaca ünlü çip mühendisi Jim Keller'ın Tesla için yapay zeka çipi üreteceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CNBC ve Register, Tesla’nın kendi yapay zeka çipini üreteceğine dair haberler yapmıştı. Şirketin CEO’su Elon Musk Perşembe akşamı bu bilgiyi doğruladı.

Musk, Tesla’nın yapay zeka çipini AMD mikroçip üreticisi şirketinin efsanevi isimlerinden Jim Keller’ın tasarladığını söyledi. Dünyaca ünlü çip mühendisi Jim Keller, geçen yıl Tesla’da otopilot bölümünün başına geçmişti. Keller daha önce AMD ve Apple’da kilit pozisyonlarda görev almasıyla tanınmıştı.

Tesla kendi kendine yetmek istiyor

İlk versiyon Tesla modellerinde kullanılan otopilot çipleri, otonom araç teknolojileri dünyasının önemli oyuncusu olan ve şimdilerde Intel tarafında satın alınan Mobileye tarafından sağlanmıştı. Ancak bu şirketlerin geçen yılki büyük düşüşü Tesla’yı başka şirketlere yönlendirmişti ve şirket yeni versiyon çip tedariği için Nvidia ile anlaşmıştı. Ancak görünen o ki Tesla Nvidia’ya -ve olası diğer tedarikçilere- olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Esasen Elon Musk’a ait olan bu felsefeye göre şirket olabildiğince kendi kendine yetebilir hale gelmeyi hedefliyor.

Fakat Tesla’nın elini çabuk tutması gerekiyor. Musk Nisan ayında yaptığı bir açıklamada “Tamamen otonom araçları iki yıl içinde yollarda görmeyi bekliyoruz.” demişti. Phoenix bölgesindeki yollarda tamamen otonom şekilde dolaşan araçlarıyla Waymo, otonom araç yarışında ilk sıralarda yer alıyor.

Kaynak: Ars Technica

Elon Musk, dünyaca ünlü çip mühendisi Jim Keller'ın Tesla için yapay zeka çipi üreteceğini açıkladı. Keller daha önce AMD ve Apple'da kilit pozisyonlarda görev almasıyla tanınmıştı. İlk versiyon Tesla modellerinde kullanılan otopilot çipleri, otonom araç teknolojileri dünyasının önemli oyuncusu olan ve şimdilerde Intel tarafında satın alınan Mobileye tarafından sağlanmıştı. Ancak bu şirketlerin geçen yılki büyük düşüşü Tesla'yı başka şirketlere yönlendirmişti ve şirket yeni versiyon çip tedariği için Nvidia ile anlaşmıştı. Ancak görünen o ki Tesla Nvidia'ya -ve olası diğer tedarikçilere- olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Esasen Elon Musk'a ait olan bu felsefeye göre şirket olabildiğince kendi kendine yetebilir hale gelmeyi hedefliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği