Harley Davidson elektrikli motosiklet üretiyor

Harley Davidson'ın 2014 yılında LiveWire projesi kapsamında tanıttığı elektrikli motosiklet prototipi. (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)
Daha önce elektrikli prototipini tanıtan şirket, 2019'da üretime geçiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli motosiklet prototipini yaklaşık 4 yıl önce tanıtan Harley Davidson geçtiğimiz günlerde bu projenin 2019’da üretime geçeceğini açıkladı.

Yeni motorun Harley Davidson’ın 2014’te tanıttığı LiveWire’ın geliştirilmiş modeli olacağı tahmin ediliyor. LiveWire prototipi 0’dan 100’e 4 saniyenin altında çıkabiliyordu ancak menzili ekonomi modunda yalnızca 90km ile sınırlıydı. Elektrikli motosikletler geçen sürede önemli bir yol kat etti. Bu yüzden üretilecek motorun prototipten çok daha iyi özelliklere sahip olması büyük bir ihtimal.

Harley Davidson’ın CEO’su Matt Levatich, “LiveWire 18 ay içinde pazara getirmeyi planladığımız aktif bir proje” açıklamasıyla şirket için yeni bir hedef çizse de bu büyük duyuru kötü haberler eşliğinde geldi. Motosiklet pazarının büyümekte zorlandığı son yılların etkisiyle 2017’de satışları yüzde 6,7 düşen Harley Davidson, bu sene 800 kişiyi işten edecek Missouri’deki fabrikasını kapatma kararı aldı. Şirket, satışların 2018 yılında da düşmeye devam edeceğini öngörüyor.

TechNavio’nun 2016’da yayınladığı rapora göre elektrikli motosiklet endüstrisi 2020’ye kadar yüzde 45’lik bir artış gösterecek. Bu, şirketin elektrikli motosiklet sektöründe liderlik hedeflerini ve bu alana 25 ile 50 milyon dolarlık bütçe ayırmasını açıklıyor.

Bunlara rağmen, prototipine yapay bir ses ekleyerek yanmalı motorun ses ve hissini vermeye çalışan Harley Davidson geleneksel kullanıcılarını pek de heyecanlandıramamıştı. Yeni motorunda belki bunu çözebilirse, bir sonraki duyuruya kötü haberler eşlik etmeyebilir.

Kaynaklar: The Verge & Bloomberg

Elektrikli motosiklet prototipini yaklaşık 4 yıl önce tanıtan Harley Davidson geçtiğimiz günlerde bu projenin 2019'da üretime geçeceğini açıkladı.

2017 yılında satışlarda %6.7 düşüş yaşayan ve yeni yılda %4.9'luk bir düşüş öngören Harley Davidson, fabrika kapatma haberiyle birlikte LiveWire projesinin geleceğini duyurdu. TechNovia'nın 2020'ye kadar elektrikli motor endüstrisinin %45 büyeyeceğini öngörmesi belki Harley Davidson için bir kurtuluş yolu olabilir. Ancak Harley Davidson'ın geleneksel kullanıcıları yanmalı motorun sesi ve hissinden de kolay kolay vazgeçecek gibi durmuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği