Haftanın Özeti: 210

28 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

BBC Kültür, 43 ülkeden 209 film eleştirmeninin görüşlerine başvurarak yeni bir Dünyanın En İyi 100 Filmi listesi hazırladı. Ankete katılan eleştirmenlerden, İngilizce filmler dışında dünya sinemasından en beğendikleri 10 filmi sıralamaları istendi. En çok adı geçen filmlerden de 100’lük liste hazırlandı. Bu 100 film 24 ülke, 19 dil ve 67 yönetmene ait. Listeye giren filmlerin 27’si Fransızca, 12’si Çince ve 11’er tanesi de İtalyanca ve Japonca. İlk sırada Japon yönetmen Akira Kurosawa‘nın 1954 yapımı filmi Yedi Samuray yer alırken, ankete dahil edilen altı Japon eleştirmenden hiçbirinin Kurosawa filmlerine yer vermemiş olması ilginç bir ayrıntı. Benzer listelerin gediklisi Andrey Tarkovski‘nin ancak 20’nci sırada (Ayna filmiyle) kendine yer bulması da ilginç. Tamamını şurada bulabileceğiniz listenin ilk 10 sırası şöyle:

 • Yedi Samuray (Seven Samuari) Akira Kurosawa, 1954.
 • Bisiklet Hırsızları (Bicycle Thieves) Vittorio de Sica, 1948.
 • Tokyo Hikayesi (Tokyo Story) Yasujirô Ozu, 1953.
 • Rashomon Akira Kurosawa, 1950.
 • Oyunun Kuralı (The Rules of the Game) Jean Renoir, 1939.
 • Persona Ingmar Bergman, 1966.
 • 8 1/2 Federico Fellini, 1963.
 • 400 Darbe (The 400 Blows) François Truffaut, 1959.
 • Aşk Zamanı (In the Mood for Love) Wong Kar-wai, 2000.
 • Tatlı Hayat (La Dolce Vita) Federico Fellini, 1960.

Blade Runner, Alien, Hannibal gibi filmlerle ismini Hollywood tarihine kazıyan yönetmen Ridley Scott en çok ses getiren filmlerinden biri olan Gladiator‘ın (Gladyatör) devamı üzerinde çalıştığını duyurdu. 2001’de 5 dalda Oscar kazandığı filminin ikincisini çekmek isteyen 80 yaşındaki yönetmen yeni projeyi, ilkinde Connie Nielson tarafından canlandırılan Lucilla’nın oğlu Lucius üzerine kuracak.

https://www.youtube.com/watch?v=do9zep1n8cU

Çizgi roman faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapanlara destek vermek amacıyla kurulan Çizgi Roman Okurları Derneği 17 – 18 Kasım tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir sergi düzenliyor. “Çizgi Romanı Yaşatanlar: Orijinal Çizimler Sergisi” adlı etkinlikte ayrıca söyleşi ve film gösterimleri de olacak.

2015’ten bu yana düzenlenen ve bu yıl 156 ülkeden yaklaşık 48 bin başvuru alan Siena Uluslararası Fotoğraf Yarışması‘nın kazananları belli oldu. Bolca vakti olanlar için şurada kazananların listesi ve fotoğrafları var. Bolivya’daki bir tren mezarlığında çekilen ve Seyahat & Macera kategorisinde mansiyon ödülü kazanan, Petr Lovigin imzalı bu kare de onlardan biri.

New York Halk Kütüphanesi binlerce kitabın yanı sıra 35 bin parçadan oluşan Berg Koleksiyonu‘na da ev sahipliği yapıyor. Wirginia Woolf‘un bastonundan Mark Twain‘in kalemine kadar edebiyat dünyasına tanıklık eden binlerce nesneyi bu koleksiyonda görmek mümkün.İyi de New York’taki kütüphaneden bize ne” derseniz de şöyle kısa bir video var:

İngiltere merkezli McGowan Transcriptions adlı analiz şirketi Instagram’da en çok etiketlenen yazarları gösteren bir infografik hazırladı. İlk sırada, ismiyle etiketlenmiş 2 milyon 10 bin 59 paylaşımla William Shakespeare var. Onu 964 bin 45 paylaşımla J.R.R Tolkien takip ediyor. İnfografik epey uzun. (Evet, keşke Türkiye için de böyle bir çalışma yapılsa.)

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. bugrahan avatarı
  bugrahan

  macbook air için “ışıklandırılmalı klavye ile donatıldı” demişsiniz ama air’in klavyesi zaten ışıklandırmalı idi. acaba “3. nesil kelebek klavye” demek istemiş olabilir misiniz?

 2. bugrahan avatarı
  bugrahan

  macbook air için “ışıklandırılmalı klavye ile donatıldı” demişsiniz. air zaten ışıklandırmalı klavyeye sahipti. “Third generation butterfly keyboard” demek istemiş olabilir misiniz acaba?

Yorumunuz: