Google çalışanlarının protesto yürüyüşü

Google çalışanları grevini organize edenler, şirketteki cinsel tacizlerde izlenen yöntemin değişmesini talep ediyor ve talepleri oldukça açık.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google çalışanları grevini organize edenler, şirketteki cinsel tacizlerde izlenen yöntemin değişmesini talep ediyor ve talepleri oldukça açık. ‘Gerçek Değişim İçin Grev’ adlı grup izlenebilirlik ve şeffaflık talep ediyor. İlk olarak taciz ve ayrımcılık durumlarında arabuluculuğa zorlanmanın sonlanmasını isteyen grup, bu uygulamanın olayların gizlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Arabuluculuğa zorlanmayan mağdurlar böylelikle olayları mahkemeye taşıyabilecek. Çalışanlar ayrıca insan kaynakları ile yapılan görüşmelerde yanlarında bir çalışanı temsilci ya da destekçi olarak getirme hakkı istiyor.

Greve katılanlar ayrıca iş ve ödeme konusunda eşitsizliklerin sona ermesini ve ırk, cinsiyet ve etnik kökene göre oluşan farklar hakkında şeffaf veriler sağlanmasını talep ediyor. Ayrıca Google’ın cinsel taciz şeffaflık raporunu olayların sayısını ve türünü de içerecek şekilde halka açık olarak paylaşması talep ediliyor. Bu iddiaların ardından kimin şirketten ayrıldığı, kimin taciz iddialarına rağmen şirketten ayrılırken tazminat aldığı gibi verilerin de raporda yer alması isteniyor. Çalışanlar, tacizlerin raporlanmasında net, tek tip ve herkesi kapsayan bir süreç olması gerektiğini ve bu sürecin yönetimin elini kolaylaştırmak için düzenlenmemesi gerektiğini savunuyor.

Yönetimde değişiklik talepleri

Talepler arasında yönetimde değişiklik istekleri de bulunuyor. Şirketin Çeşitlilik Müdürü’nün direkt olarak CEO’ya rapor vermesini ve yönetim kuruluna önerilerde bulunabilmesini isteyen çalışanlar, kurulda çalışanların da bir temsilcisi olması gerektiğini ifade ediyor.

Google’ın bu taleplere ne gibi bir yanıt vereceği bilinmiyor. CEO Sundar Pichai grev hakkına saygı duyduğunu ve cinsel taciz olayları konusunda gelişim göstermeye kesinlikle kararlı olduğunu söyledi. Grev organizatörlerinin taleplerine birebir karşılık verilip verilmeyeceği bilinmiyor ancak internet devinin fazla seçeneği olmayabilir. Zira protestolardan gelen fotoğraflar her noktada yüzlerce kişinin grev yaptığını gösteriyor. Google çalışanları bir reform istiyor ve bu konuda seslerini duyurmaya niyetliler.

Kaynak: Engadget

Google çalışanları grevini organize edenler, şirketteki cinsel tacizlerde izlenen yöntemin değişmesini talep ediyor ve talepleri oldukça açık. 'Gerçek Değişim İçin Grev' adlı grup izlenebilirlik ve şeffaflık talep ediyor. İlk olarak taciz ve ayrımcılık durumlarında arabuluculuğa zorlanmanın sonlanmasını isteyen grup, bu uygulamanın olayların gizlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Grubun diğer istekleri arasında halka açık eşitsizlik ve taciz raporları yayınlanması ve yönetim kurulunda çalışanların da temsil edilmesi bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği